Храна, вода, батерии, лекарства, тоалетна хартия - това може да държим в мазето, препоръча той
В рубриката „Историите на Мария Йотова“ от предаването „На фокус” ви срещаме с човек, който е подготвен да преживее от зомби-апокалипсис до удар на метеорит в земята. Интересите му по темата за оцеляването са свързани с неговта професия. Цанко Паничерски се занимава със строителство на укрития. Той призова хората да се подготвят за оцеляване в сложни условия.
„В общините никой не знае къде са укритията. Те трябва да се изчистят, да се приведат в ред и да има указателни табели. Ако сега нещо стане, всички ще се качат на колите, ще има задръстване”, обясни Паничерски.
Русия започна да строи бетонови убежища в Курск
Той препоръча хората да имат на обособено място важните неща - ключове, батерии, прожектор, нотариални актове, специални дрехи, противогаз, „В колата трябва да има компас, бинокъл, лепенки, дъждобрани, инструменти. Добре е нещата да могат за минути да се вземат и човек да тръгне. Войните стават между 4 и 5 часа сутринта, показва статистиката. От дни преди това „замирисва”, обясни той.
„Първата презумпция е, че няма да има ток. Нужен ти е генератор, той те спасява. Трябва да имаш резервоар за вода. ИЗведнъж става земетресение или промишлена авария”, заяви Паничерски.
Има разлика между укритие, бункер, убежище, скривалище, каза специалистът по укрития и изтъкна, че целта е да се укрием, да оцелеем. „При промишлена авария трябва да се скрием. Чак на последно място слагам конвенционална или ядрена война. Ако падне атомна бомба, няма начин да се оцелее и в укритието”, призна той.
След войната в Украйна интересът за подобни съоръжения се увеличи, призна строителят на специални съоръжения. „В Европа и в САЩ е над 2000% скока в търсене на укрития. Ние сме малка държава, финансовите възможности са ограничени и търсенето – също. Цената варира в зависимост от екстрите. Задължителните елементи са здрава входна врата, над 30 кв. м площ, резервен изход, въздушен филтър. Това не може да се направи в мазето на блока”, категоричен беше той.
По думите му мазето трябва да се ползва за нещо – не за буркани и туршии. „Да си сложите вода, тоалетна хартия, трайни хранителни продукти, прожектор, лекарства, батерии – всичко необходимо за една седмица. Трябва да имате и химическа тоалетна”, обясни Паничерски.
„Във Финландия 85% от укритията са частни, но имат за всеки гражданин, който може да се скрие. Част от тях ги ползват за библиотеки, тенис игрище. Ако се случи нещо, хората отиват там и се затварят вратите. 24 или 48 часа трябва да се освободят, за да могат хората да бъдат настанени”, каза Паничерски и поясни, че за България въпросът е дали държавата ще инвестира в подобни места.