Той призова акциите да не са спорадични

Заради влизането на страната ни в Шенген премиерът Росен Желязков нареди редовни полицейски акции на пътя с цел превенция.

„България вече е член на Шенген. Това предполага засилване на трафика както на стоки, така и на хора. Наблюдаваме какво е движението по основните пътни артерии, които носят потенциална опасност за участниците в движението. Нашата основна цел е да опазваме здравето на хората, затова Агенция „Пътна инфраструктура”, Агенция „Митници”, както и „Пътна полиция” ще излязат и ще контролират трафика”, каза министър-председателят.

Той призова акциите да не са спорадични, а да упражняват превенция. Желязков се обърна към вътрешния министър Даниел Митов и го прикани санкциите за пътните нарушения да бъдат максимални. „В рамките на една седмица искам предложения за работа на ДАИ 24/7. Тежкият трафик не се движи само в светлата част на денонощието”, подчерта премиерът, като подчерта, че за 6 месеца от 2024 г. у нас са станали 1100 катастрофи с камиони.

Желязков възложи на компетентните институции да наказват с максималната строгост на закона шофирането в аварийната лента по магистралите, забраненото изпреварване между товарните превозни средства, както и шофирането в колони в крайната лява лента.

„МВР ще възложи засилени полицейски проверки, особено в областите, характеризиращи се с висок трафик. Възнамеряваме служители на Министерството да извършват проверки и от необозначени служебни автомобили. Нашите служители ще спират нарушители на пътя, дори и тирове”, посочи вътрешният министър.

Премиерът подчерта още, че съществува механизъм за координация и контрол върху нелегалния превоз на пътници, който е давал добри резултати, и разпореди възобновяването на работата му. Освен това е възложен и вече е получен в Министерския съвет доклад от АПИ за възможностите за надграждане на тол-системата, като министър-председателят възложи мерките от него незабавно да бъдат приложени с цел повишаване на събираемостта на таксите.

Министърът на земеделието и храни Георги Тахов призова към проверките да бъдат включени и специалисти от Българската агенция за безопасност на храните. Той се обоснова с „усложнената епизиоотична обстановка в Румъния и Гърция”. По думите му откакто страната ни е член на шенгенското пространство, се наблюдава зачестяване на случаите, при които се внася нерегламентирано животни от Гърция.