Снимка: iStock
Разказва „Дойче веле“
Сред приматите хората имат най-големия мозък спрямо размера на тялото. При други видове бозайници големите мозъци се свързват с интелигентност. Богатата на калории храна, бавното развитие и социалното обучение са фактори, които допринасят за размера на мозъка при различните видове, а от там и за интелекта им.
Можем ли да обучаваме паметта си
В Университета в Цюрих еволюционният биолог Сандра Хелтштап изучава мозъците на различни видове. За да измери черепните им обеми, тя ги пълни с оловни сачми. В базата данни са събрани размерите на мозъка на 1200 различни вида бозайници. С помощта на колега, Сандра Хелтштап сама измерила повечето от тях. В продължение на месеци двамата учени пътували в музеите в САЩ, запълвайки широк набор от черепи с птичи сачми и записвайки резултатите.
Как работят спомените ни и как да ги засилим
Любопитно е, че животните, които спят зимен сън, имат по-малки мозъци, а месоядните имат по-големи от тревопасните. Няколко проучвания показват, че размерът корелира с интелекта. Изследване ясно показва, че колкото по-голям е размерът на мозъка спрямо размерът на тялото, толкова по-умно действат индивидите.
Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Истории от света” на „Дойче веле”, което се излъчва всяка неделя от 21:30 ч. и сряда от 22:30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле” и в ефира на „Събуди се” по NOVA всеки уикенд.