Историкът проф. Пламен Павлов разказва за идеите, съмишлениците и делото на революционера

Книгата „Васил Левски: Най-добрият ни българин“ на историка проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. 

Изрисуваха портрет на Васил Левски върху фасада на къща в Монтанско

„Левски е от поколение, в което интелигенцията има силно място в обществото. Той самият е част от нея. Идеите за свобода, равенство и братство Васил Левски е замислил още като ученик”, разказва проф. Павлов.

По негови думи Левски е бил един от малкото българи, които са си представяли демократично управление и България като република, а не монархия по онова време.

Отбелязваме 187 години от рождението на Апостола

„Съмишлениците на Левски също са били с такова модерно мислене, изпреварващо времето си. „Левски е разсъждавал като офицер. Той е знаел, че му е необходимо модерно, военно оръжие и държава в държавата”, посочва още проф. Павлов.

„Когато прави своите прословути обиколки из страната, той отива, където има негови събратя от първата или втората българска легия. Работи в условията на жестока конспирация, защото за да се отиде от един до друг град в Османската империя, е трябвало човек да има пътен лист, който е служил като разрешение. За около две години Васил Левски създава истинска мрежа от комитети, в които членували 12 000 записани души”, казва още авторът на книгата.

Според проф. Павлов Васил Левски продължава да е най-важното мерило за онова, което българите постигат и за онова, което не успяват да постигнат. „Ако имаше хора като Левски нямаше да сме в ситуацията, в която в момента се намираме”, смята историкът.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова