Снимка: БГНЕС
Мненията на експертите са полярни
След дебатите около увеличението на пенсиите - бюджетът на Здравната каса също беше върнат за преразглеждане, тъй като в него постъпват парите, които държавата изплаща за здравни вноски. С вдигането на пенсиите тази сума също ще се увеличи. Днес Надзорният съвет към Касата одобри бюджет в размер на близо 9,5 милиарда лева, което е с около 23 милиона повече преди редакцията на пенсиите. Бюджетът на НЗОК изглежда днес придоби финален вариант, а някои параметри от него вече срещнаха критиките на експертите.
Абсурден или справедливо разпределен бюджет? На тези полярни мнения се разделиха експерти от сферата на здравеопазването. „С този проектобюджет по традиция има тежки дисбаланси, да не говорим за тези от 2024 г. С новия проект те се задълбочават”, категоричен е бившият член на Надзорния съвет на НЗОК д-р Николай Болтаджиев. Според настоящия председател на Надзорния съвет обаче план-сметката неизменно ще търпи критики. „Той винаги е на критичен минимум и винаги има риск още от момента на одобряването му да не стигне до края на календарната година”, не скри Явор Пенчев.
Какво ни казва и накъде ни води проектобюджетът на кабинета „Желязков“
За пореден път разделителна линия се оказаха клиничните пътеки. Законопроектът предвижда нов механизъм при преразход от страна на болниците. „Ако ние установим, че надвишаваме лимитите, предвидени в бюджета на НЗОК, да договорим с БЛС корекции на цените за съответните дейности. Ако не можем да се договорим – да има и механизъм, който да се приложи автоматично”, обясни Пенчев.
Остра реакция дойде и от Българския лекарски съюз. „Категорично не сме съгласни с предлагания механизъм, с който само за болниците се планира намаляване на цени в средата на годината. Очакваме народните представители да отхвърлят този текст още при първоначалното разглеждане на проекта. НЗОК заплаща със здравноосигурителните вноски и лекарства, и медицински изделия, първична и специализирана медицинска помощ. Защо залагат този механизъм само за болниците? Миналата година всички тези звена имаха преразход. Би било логично, ако оттук нататък НЗОК прилага модел на финансиране, според който при превишаване на средствата по даден ред ще закупува дейностите на по-ниски цени, това да се отнася за всички. Такава мярка от една страна е дискриминационна, а от друга страна категорично не може да изпълни целта си за ограничаване на потреблението, защото единственото, което предлага, е да се намалят средствата за доставчиците на здравни услуги”, категорични са от БЛС.
Основният въпрос е за чия сметка ще бъдат промените при по-ниски цени на клиничните пътеки. „За сметка на цялостната дейност на болницата, защото тя работи с клинични пътеки. И това ще се компенсира с по-евтини лекарства, с икономии за лечението на пациентите”, категоричен е Болтаджиев.
Здравното министерство - с мерки срещу недостига на основни онкологични лекарства
От Надзорния съвет на НЗОК отговориха: „Нашата работа е като се стигне надвишаване на сумите, да не са за сметка на бюджета. Това ще стане за сметка на цените, но не мога да ви кажа чии – на доставчик, на болница, на производител”. Въпреки критиките, оттам отбелязват и позитивни тенденции. „За първи път в този бюджет изнесохме в отделен ред есенциалните базови лекарства за онкологични и онколохематологични заболявания. Имаше сериозен риск хора с онкологични заболявания да останат без тези лекарства”, посочи Пенчев.
Финалните решения обаче ще бъдат гласувани в парламента.