Европа усилено работи за укрепване на своята отбрана

През последните седмици няколко европейски отбранителни компании са отчетели значителен ръст, въпреки глобалната несигурност, породена от потенциална търговска война. Европа усилено работи за укрепване на своята отбрана, след като САЩ показаха, че европейската сигурност вече не е основен приоритет, посочва Voice of America.

Европа e наясно, че трябва да поеме отговорност за собствената си защита, тъй като Съединените щати са отслабили ангажиментите си като надежден партньор. Американският президент Доналд Тръмп отдавна настоява за по-високи разходи за отбрана от страна на Европа.

В четвъртък, по време на среща в Брюксел, лидерите на Европейския съюз и украинският президент Володимир Зеленски обсъдиха план за превъоръжаване на Европа на стойност 860 милиарда долара, който ще бъде финансиран чрез облигации на ЕС и облекчаване на правилата за заеми и разходи.

Лидерите на ЕС се споразумяха за увеличаване на парите за отбрана и подкрепиха Украйна

"Важно е не толкова колко пари ще бъдат отпуснати, а какви резултати ще бъдат постигнати. След пандемията от COVID-19, Европа и ЕС бързо мобилизираха стотици милиарди евро", припомнят експерти.

Много държави също увеличават разходите си за отбрана. Фридрих Мерц, който вероятно ще стане следващият канцлер на Германия, заяви, че е ще се направи каквото е необходимо, за да бъде защитен Старият континент.

Решението на администрацията на Тръмп да спре военната помощ за Украйна и да ограничи използването на някои американски оръжия, засили желанието на Европа да изгради свои собствени способности, казват експерти. Те са на мнение, че е важно парите, които харчи Европа за отбрана, да остават в континента, а не да се използват за закупуване на американски оръжейни системи.

Европейските лидери също така обещаха да продължат да подкрепят Украйна. Но може ли Европа да се превъоръжи и едновременно с това да продължи да снабдява Украйна? Специалисти са на мнение, че изграждането на военнопромишлен комплекс не е процес, който може да се случи бързо, резултатите няма да бъдат мигновени, нито ще имат пряк ефект върху конфликта в Украйна. Не всички европейски държави обаче подкрепят този курс, допълва VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America