Той помага на посетителите с информация за един от храмовете в древната столица

В една от величествените древноримски структури в столицата на Италия, миналото среща бъдещето. Роботът Адриано не само посреща туристите и ги запознава с историята на храма, но и превръща посещението им в истинско интерактивно изживяване. В сърцето на Рим, сред древните руини, историята среща бъдещето. В емблематичния храм на император Адриан и Вибия Сабина туристите биват посрещнати от робота Адриано.

"Аз съм роботът Адриано, първият роботизиран служител на Търговската камара на Рим. Тук съм, за да помагам на посетителите с информация за храма, произведенията на изкуството в него и техните автори", съобщава роботът.

Той може да предоставя информация за историята на Рим на италиански и английски. А разработчиците продължават да го усъвършенстват като работят по добавянето на нови езици към софтуера му.

„Дойче веле”: Ще бъдат ли изцяло заменени готвачите в ресторанти от роботи (ВИДЕО)

"Рим е древен град, основан преди две хиляди години, но също така е и град, който гледа към бъдещето. Искаме да запазим величието му и занапред. Как можем да постигнем това? Като използваме нови технологии", казва Лоренцо Таляванти, председател на Tърговската камара на Рим.

Съвкупността от технологиите, които са използвани за направата на робота, дори му позволяват да се ръкува и да държи предмети.

"Ръцете му имитират човешките мускули", казва инженерът по роботика Джовани Росато.

"Разсъждаващи" роботи: Как изкуственият интелект учи машината да се адаптира

Роботът е оборудван с 36 сензора за картографиране и самолокализация, притежава хуманоидни черти, които му позволяват да изразява емоции чрез реалистични лицеви изражения, като по този начин прави комуникацията с потребителите по-естествена.

"Това, което го отличава от останалите, е че е гъвкав. Ако някой иска да го прегърне или да му подаде ръка, няма опасност, защото не е твърд като индустриалните роботи. Дори ръката му е проектирана така, че да се адаптира към различни обекти", обяснява още Росато.

А разработчиците работят и върху възможността храмът да бъде посетен дистанционно чрез робота Адриано. Целта е хората, които не могат да бъдат на място, все пак да имат възможност да се потопят в това уникално преживяване. 

Редактор: Цветина Петрова