Снимка: iStock, илюстративна
„Топлофикация София” е поискала сума в размер на 158 лева за мегаватчас
Драстичен скок на цената на парното и топлата вода в няколко български градове от 1 юли. „Топлофикация София” е поискала цена в размер на 158 лева за мегаватчас, което е с близо 25 процента по-високо, отколкото в момента. Във Велико Търново и Враца поисканото поскъпване достига до над 60 на сто спрямо сегашните тарифи.
За сравнение в момента цената за мегаватчас възлиза на малко над 128 лева. Или с други думи – това е ръст от над 23 процента. Заявлението е внесено в Енергийната комисия на 31 март и предстои КЕВР да прецени дали да го одобри или да поиска корекция. Във Велико Търново, например, сегашната цена е 128 лева за мегаватчас. А новата поискана цена е 247 лева за мегаватчас.
Възможно ли е да бъде одобрен толкова голям скок в тарифите?
Красимир идва в „Топлофикация – София”, за да разбере на какво се дължат сметките, които получава през последните месеци.
„На топла вода сме само и плащаме безумни сметки. Между 120 и 200 лева за тричленно семейство“, разказва мъжът.
А това преляло чашата на търпението му.
„Аз мисля да се отказвам, затова съм дошъл. И, в крайна сметка, всички отиваме към „Терминал 2“, добави мъжът.
Енергийното министерство предлага 30% сградна инсталация в сметката за парно
За разлика от него, Тодор е тук, за да си плати. Показва ни сметките за парно и топла вода от студиото за красота на съпругата си.
„10-15 лева е разликата между миналата зима и тази. Човек трябва да си направи много добре аритметиката как и къде да си харчи парите“, допълни той.
Аритметика за разходите си направиха и дружествата. Според председателя на Асоциацията на топлофикациите Кремен Георгиев има причина част от дружествата да искат толкова сериозно поскъпване от юли.
„Някои топлофикации залагат така наречения недовзет приход от предния регулаторен период. Тоест, когато КЕВР не уцели, примерно, прогнозната цена на газа и тя в крайна сметка се окаже по-висока, топлофикациите реализират недовзет приход, който могат да заложат в тези заявления“, обясни Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикациите.
Дружествата са заложили в заявленията си и разходи за ремонти. По думите на Георгиев обаче Комисията за енергийно и водно регулиране разполага с инструменти, за да не допусне шоково поскъпване.
„Буквално всяка година в този период като излязат заявленията там има едни цени, които в крайна сметка никога не са се случвали. Ако трябва да спекулираме, мисля, че цените, когато КЕВР вземе решение, няма да са много по-различни от сегашните“ , допълни Георгиев.
А в Енергийната комисия са внесени заявления и за нови тарифи на тока от 1 юли. На този етап обаче точните цени не са обявени публично.