Пресцентър на Министрество на околната среда и водите
Това е пореден случай на отровени птици от защитен вид
Разследват кой е отровил двата египетски лешояда в Източни Родопи. Птиците са намерени във вторник, като единият лешояд е загинал, а ветеринари се борят за живота на другия, съобщиха от Министреството на околната среда и водите.
Първоначално двойката е наблюдавана да лети над гнездото, след което птиците са се спуснали и кацнали в пасище в близост. Женската, маркирана с GPS предавател, е започнала да се храни с парче месо, когато са забелязани и първите симптоми на натравянето - от устата ѝ е започнала да капе пяна. Експерт от Българско дружество за защита на птиците е достигнал до нея и опитал да ѝ окаже спешна помощ, но женският египетски лешояд е загинал в ръцете му. Мъжкият екземпляр е излетял, като не става ясно дали и той се е хранил от същата отровната примамка.
След обстойно претърсване на района е намерен и вторият лешояд, паднал на 50-60 м сред храстите, отровен, но все още с признаци на живот. Птицата е транспортирана до Спасителния център за диви животни - „Зелени Балкани”, в Стара Загора, където в момента е подложена на лечение. Едновременно с това екипът е успял да открие и всички отровни примамки.
Намериха два отровени египетски лешояда
Извършени са действия в помощ на разследването, с помощта на полицаи, еколози и ветеринари.
Това е пореден случай на отровени птици от защитен вид. В България египетският лешояд е включен в Червената книга. За унищожаване на вида се прилагат разпоредбите на Наказателния кодекс. Един от основните отрицателно действащи фактори за лешоядите е използване на отрови в селското стопанство, както и незаконни отровни примамки за едри хищници. Подготвят се промени в Кодекса, при които ще се прилагат по-строги наказания за нарушителите.
За опазването на египетския лешояд в България са положени дългогодишни усилия и е вложен финансов ресурс. В миналото видът е разпространен из цялата страна, като постепенно намалява или изчезва. Към 2005 г. общата численост в България е 60-75 двойки. В момента в страната са налични 36 заети територии от вида. До 2024 г. са освободени общо 40 екземпляра в природата, шест от които са освободени само през миналата година.
Редактор: Иван Иванов