Снимка: istock
Състоянието му е стабилизирано
12-годишно дете с диагноза менингит е прието в Столичната педиатрия в много тежко състояние. Трети ден лекарите се борят да го стабилизират. Детето е на апаратно дишане.
На този етап работната диагноза на лекарите е менингит. В следващите дни ще станат ясни резултатите от допълнителните изследвания, които ще покажат какъв е причинителят. Менингитът е възпаление на мозъчните обвивки, като най-честите причинители са бактериите, включително менингокок.
Какво е менингококовата болест, симптоми и ваксинация
Връзка с последните случаи на менингококова инфекция на този етап здравните власти уточниха, че не може да се направи.
Първите симптомите на менингита обаче са добре познати: повишена температура и главоболие, но възпалението е съпроводено и с повишено вътречерепно налягане, повръщане, нарушения на съзнанието, а при по-тежки случаи и гърчове.
12-годишното момче постъпва в петък вечерта в Столичната педиатрия, след три дни лечение в Инфекциозна болница.
„Постъпило е при нас в тежко увредено състояние, с количествени нарушения на съзнанието в степен, която налага лечение в интензивно отделение”, обясни началникът на Отделението за интензивно лечение на деца към СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев” д-р Таня Тенева.
Лекарите започват спешно лечение, а детето е поставено в медикаментозна кома и е на апаратно дишане. „Нашата работна диагноза е остър менингоенцефалит, като все още нямаме потвърден причинител на това състояние. Към днешна дата намираме степенно подобрение в състоянието му”, добави д-р Тенева.
Доц. Кунчев: Не съм срещал случай на заразяване с менингококова инфекция при контактен
До момента други случаи не са установени. „В хода на епидемиологичното проучване, което беше проведено и в събота, и в неделя, и в разговорите с майката на заболялото дете - не се констатираха контакти с предните пациенти”, поясни директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев.
Любомира Василева е майка именно на един от тях. 13-годишният ѝ син вече почти месец се бори с менингококова инфекция. Първите симптоми били познатите на всички: „Червено гърло и на следващия ден висока температура, която не се повлияваше от абсолютно нищо. След което последва гърч и синът ми стана неконтактен. Последва седмица в кома. Слава Богу, няма риск от по-трайни усложнения. За възстановяването всичко зависи изцяло от детето”, каза тя. 13-годишният син на Любомира вече е в стабилно състояние. Започнал е и рехабилитация.
Започна поставянето на ваксина срещу менингококова инфекция
Още след първите случаи на менингококова инфекция беше взето решение за ваксинации и в кабинетите на регионалните здравни инспекции. У нас се внася само единият вид ваксина. „Ако за миналата година за нея са питали пет човека, сега за два месеца са питали десет”, обясни заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.
Ваксината помага, но при доказана бактерия. „Ако това не е ваксинален щам Neisseria meningitidis, няма как да ни бъде полезна и да ни защити”, посочи директорът на Дирекция „Надзор на заразните болести” в РЗИ – Бургас д-р Мирослава Киселкова.
Доказването става с изпращане на клиничен материал в Националния център по заразни и паразитни болести за изследване.
Последвайте ни