Световните агенции коментират, че има голям шанс следващият духовен водач на католиците да е италианец

След 12-годишния понтификат (управлението) на папа Франциск, изпълнен с реформи в църквата, светия престол и Ватикана, сега основният въпрос е ще се запази ли този курс на промени. Какъв ще е образът на неговия наследник до голяма степен зависи от избора на кардиналите по време на конклава.

53 от 139-те кардинали, които ще избират новия папа, са европейци. Световните агенции коментират, че има голям шанс следващият духовен водач на католиците да е не италианец.

Кой ще бъде следващият папа? Кардиналите с най-големи шансове

Няколко висши духовници са сочени за потенциални кандидати. Сред тях са:

►Пиетро Паролин. 70-годишният прелат служи като държавен секретар на Ватикана при Франциск и е най-високопоставеният кардинал в избирателния конклав.

►Кардинал Луис Антонио Тагле. Той е 67-годишен филипинец. Често е наричан „азиатският Франциск“ заради сходния му ангажимент към социалната справедливост. Ако бъде избран, ще бъде първият понтифик от Азия.

►Архиепископът на Марсилия Жан-Марк Авелин. Той е на 66-годишна възраст.

►Петер Ердьо - архиепископът на Будапеща.

►Матео Зупи. Архиепископът на Болония има голямо предимство заради своята националност – италианец.

►Хуан Хосе Омела. Той е най-възрастният сред спряганите за бъдещ папа.

►Малтиецът Марио Грек. Той заема поста на главен секретар на синода на кардиналите.

►Фридолин Амбонго Бесунгу и Питър Търксън са представители от Африка. Един от тях може да се превърне в първият африкански папа от 1500 години насам.

Пред какви предизвикателства ще се изправи новия папа и ще запази ли реформите на предшественика си? Ще има ли промяна в позицията по отношение на абортите и хомосексуалните хора? Всички тези теми оформиха публичния образ на главата на Римокатолическата църква като реформатор, но и милосърден папа.

4422-та дни понтификат на папа Франциск се оказаха белязани от реформи, започнали от средата на миналия век и папа Йоан 23-и в посока отваряне към света и диалог с другите християнски църкви. „Папа Франциск може би наистина изглеждаше като популист в много от действията си, но в крайна сметка може да кажем, че по-скоро беше откровен и искрен до краен предел, което наистина е стряскащо за лидер от световна величина”, заяви бившият посланик на България във Ватикана в периода 2019 – 2023 година Богдан Паташев.

По време на своето папство Франциск започна дебати за абортите, за мястото на жените, за хомосексуалните хора. „Папа Франциск се обърна към 1,5 млрд. католици в света, както и към останалите християни и каза „Вижте, не се сърдете на хората, те са Божие създание”. Нищо либерално няма в това. Сега дали ще се отиде към свободата в секса, за който той не се страхуваше да говори, или ще се отиде в друга посока…”, коментира историкът проф. Веселин Методиев.

Папа Франциск остана краен срещу смъртното наказание, а по отношение на абортите мнението му се промени – първо против, а след това смекчи тона и призова за помилване на жените. „Някои от посланията му може би изглеждаха твърде крайни, дори и с упреците му по отношение на войната на Русия в Украйна. Той не си спести да критикува в прав текст руския патриарх”, припомни Паташев.

На фона на всички реформи през изминалите 12 години сега Католическата църква е изправена пред два избора, казва бившият посланик във Ватикана. „Дали ще тръгне по пътя на консерватизма, или ще продължи да върви по пътя на една по-човешка либерализация… И двата са възможни към момента”, смята проф. Топалов.

Очакванията са новият папа да е европеец. Папа Франциск е назначил 108 от 135-те кардинали. Това увеличава, но не гарантира възможността следващият глава на Римокатолическата църква да споделя линията на управление на предшественика си.

ВСИЧКО ЗА КОНЧИНАТА НА ПАПАТА И КАКВО СЛЕДВА ЗА ВАТИКАНА ЧЕТЕТЕ ТУК