„Папата казва, че светът, който искаме да оставим на децата си, трябва да включва всички хора”, посочи той

„Прошката, според папа Франциск, е основна добродетел на един истински християнски водач“, заяви в студиото на „Офанзива” проф. Момчил Методиев, който е човекът, превел две от енцикликите и напътствията на папата.

Методиев подчерта, че прошката не означава забрава — напротив, паметта е от изключително значение.

„Папа Франциск казва, че светът, който искаме да оставим на децата си, трябва да включва всички хора“, посочи проф. Методиев.

Последният земен път на папа Франциск: Светът се прости със Светия отец (ВИДЕО+СНИМКИ)

Първата енциклика, която той превежда, е посветена на борбата с климатичните промени. Според него, рецептата на папа Франциск за справяне с климатичната криза е международното сътрудничество.

„В последната си Великденска проповед Франциск заяви, че не може да има демокрация без съществуването на базови свободи. Това е отправната точка, върху която той изгражда своята визия“, обясни Методиев.

По думите му, Франциск е първият папа, който обръща внимание на социалните мрежи и новите технологии — не ги отрича, а анализира тяхното въздействие.

Методиев посочи, че в момента светът стои пред два пътя — на поляризацията и на диалога. Според него формалното единство е трудно постижимо, но именно диалогът е ключът към напредък.

Религията в училище

„Нашата образователна система е силно секуларизирана. Но когато виждам, че студентите нямат базови познания за християнската вяра, вярвам, че е нужно в училище да се преподава обща култура, свързана с нея“, каза проф. Методиев.

Той не се ангажира с конкретна форма за това обучение, но изрази надежда, че този разговор ще доведе до реална промяна в образователната система.

Цялото интервю гледайте във видеото.

ПОСЛЕДНИЯТ ЗЕМЕН ПЪТ НА ПАПА ФРАНЦИСК - ВСИЧКО ПО ТЕМАТА ЧЕТЕТЕ ТУК