Снимка: istock
КТ "Подкрепа" с празнично шествие в София, синдикат „Защита” - с протест
Отбелязваме 1 май - Деня на труда. Това е един от официалните празници у нас и е обявен за почивен ден.
За девета поредна година Конфедерацията на труда „Подкрепа“ организира традиционното си празнично шествие, което тръгна от 11:00 ч. от пл. „Света Неделя“ до музей „Земята и хората“, където от 12.30 ч. се проведе концерт „РОК ЗА ТРУДА”. На сцената ще могат да се чуят известни български рок банди и изпълнители, а музикалното събитие ще продължи почти 9 часа.
Линейките в София - обект на глоби за превишена скорост (ВИДЕО)
Инициативата е породена от желанието на КТ „Подкрепа“ да покаже, че 1 май е ден на работниците, които вече 139 години се борят за правата си и заради които днес има 8-часов работен ден, болнични, пенсии, детски надбавки, обезщетения, защитно и предпазно работно облекло и много др. придобивки, заявяват от синдиката. Тази година шествието на КТ „Подкрепа“ премина под надслов „Не пипай регулацията на тока за бита!“.
От синдиката поставиха акцент върху цената на електричеството и енергийно бедните хора. Оттам настояват за ясни правила и прозрачни механизми при евентуално излизане на абонатите на свободния пазар. Демонстрация за първи май имаше и в Русе. От местната структура на КНСБ напомниха на работниците какви са правата им и как могат да ги защитават.
Снимка: Юлия Наева
Сред включилите се в шествието е и Бойко Димитров, дошъл заедно с двете си деца - Преслав и Мария. „Ние сме представители на т. нар. работеща част на обществото и днес е празник. Искаме да научим и тях, да дадем пример!”, посочи той.
Празничното шествие мина през централните софийски булеварди. Традиция, която от КТ „Подкрепа” спазват вече 9-та поредна година. Този път – с внимание към енергийната бедност.
„Днес имаме особено мото, то е свързано с труда, но е и за енергетиката. Ако има либерализация на пазара за битови потребители за електроенергията, тогава около 2,5 млн. души, а това е огромна част от населението, ще попаднат в зоната на енергийната бедност”, заяви Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ „Подкрепа”.
„Без ток почти сме загубени. И хората в Испания и Португалия го приеха, че едва ли не започва трета световна война заради липсата на информация”, заяви Йоанис Партениотис от КТ „Подкрепа”.
„На мен много ми се иска да отправя истинското послание - долу зелената сделка. Но за съжаление това е въпрос, който тук не можем да решим. Но трябва да отправи послание, да ни е станало ясно накъде вървят нещата. А това, което стана в Испания, трябва да е ни е камбана - на всички политици, особено за европейските, че тази глупост трябва да спре”, каза Димитър Манолов.
От синдиката не спестиха и опасенията си относно готвените промени в пенсионната система.
„В България в момента тече процес на увеличение на пенсионната възраст, това отново е меко казано абсурдно! Ако не искат да ни чуят с кротко, има и друг начин, защото тази работа трябва да има край!”, заяви той.
В Русе също отбелязаха Деня на труда с шествие и концерт. А от КНСБ използваха празничния 1-и май, за да припомнят трудовите права на работещите.
„Хората трябва да знаят, че правата не се подаряват, те се отстояват и защитават, ние им даваме съвети, консултации, възможности да са наясно какво се случва, ако заплатата не е изплатена, ако има проблем има с работодател, как да постъпят”, обясни областният координатор Боянка Димитрова.
Традиционно 1 май се чества и от левицата. БСП организира шествие и концерт в Борисовата градина в София. Членове и симпатизанти се събраха под надслов „За социална справедливост в солидарна България”. Левицата излезе с призив за защита на правата на работещите хора у нас. Акцент за първи път беше поставен върху интеграцията и проблемите, които срещат на пазара на труда хората с увреждания. За това на събитието присъстват и представители на организации на хората с увреждания.
„Това е ден, натоварен с много история. Ден, който символизира непримиримост за промяна. Днес сме свидетели на един по друг тип експлоатация, по друг вид модерно трудово робство. Заради това и на ден, като днешния, трябва ясно, високо и силно да кажем на хората – „Ние сме с вас”, заяви Атанас Зафиров, вицепремиер и председател на БСП.
Акцент беше поставен върху реализацията на хората с увреждания на пазара на труда. „Те не са на пазара на труда. Родителите, които се грижат за деца с увреждания, също не са на пазара на труда. Ние непрекъснато говорим, че липсва работна ръка в България, но не използваме този ресурс, който има”, заяви Веска Събева от Националния съвет за хора с увреждания към МС.
Бившият социален министър Георги Гьоков разкритикува условията на труд и заплащането.
"Далеч сме от идеалните условия, имаме един кодекс, който е от 1970-та година, там са уредени основните права, които трябва да имат българите. Някак хаотично решаваме проблемите на отделни сфери от икономиката - на този ще вдигнем заплатата, а другите ще чакат - това не справедливо", заяви той.
А на дневен ред за повечето хора остава нивото на заплащане на работещите у нас. Което според всички - трябва да се вдигне.
Снимка: Анна Карадакова
Синдикат „Защита”, който обединява работещи в системата на здравеопазването от цялата страна, организира протест в София. Със знамена те се отправиха към Министерския съвет и Народното събрание. Шествието беше заради несъгласие с политиките в сферата на здравеопазването. Шествието стигна до Министерството на здравеопазването, където за кратко беше блокиран бул. „Мария Луиза". Там от синдиката припомниха за поетите към тях ангажименти – за по-добри условия на труд и по-достойни доходи. За кратко движението в центъра на града беше блокирано.
Автомобилите се отклоняваха по бул. „Княз Александър Дондуков”. За кратко беше блокирана едната лента на бул. „Княз Александър I” от БНБ до Президентството.
Полицията подсигурява безопасността на шествието, както и регулира трафика, за да не се стига до сериозно задръстване.
Снимка: Анна Карадакова
С шествие в центъра на Бургас отбелязаха Международния ден на труда. Над 200 участници потеглиха от площад „Тройката", преминавайки по улица „Александровска" и булевард „Алеко Богориди", носейки знамена и транспаранти, с които изразиха солидарност с труда и работническите права.
Последвайте ни