
Снимка: БГНЕС
Милиардерът отправи остри критики към Илън Мъск заради съкращенията в бюджета на САЩ за чуждестранна помощ
Бил Гейтс обеща днес да дари 200 млрд. долара чрез благотворителната си фондация до 2045 г., като същевременн отправи остри критики към Илон Мъск, обвинавайки го, че "убива най-бедните деца в света" чрез огромните съкращения в бюджета на САЩ за чуждестранна помощ, предаде "Ройтерс".
Милиардерът заяви, че ускорява плановете си да раздаде по-голямата част от богатството си, както и че ще закрие фондацията на 31 декември 2045 година - по-рано от планираното досега. 69-годишният Гейтс изрази надежда парите да помогнат за изкореняване на болести като полиомиелит и малария, да се сложи край на предотвратимата смърт на жени и деца, както и за намаляване на световната бедност.
Редица световни правителства, включително администрацията на американския президент Доналд Тръмп, намаляват средствата за чуждестранна помощ. Съкращенията, обявени от Вашингтон, са под надзора на министерството на правитрелствената ефективност, начело на което е Мъск.
Журналистка от Би Би Си: Бил Гейтс е дарил средства, почти в размера на българската икономика
В интервю за "Ройтерс" Гейтс предупреди за сериозна опасност постиганият с десетилетия напредък в намаляването на смъртността да бъде заличен през следващите четири до шест години поради съкращаване на финансирането. По думите му въпреки сериозните ресурси на неговата фондация по-нататъшен напредък няма да е възможен без правителствена подкрепа. Той направи изявлението на 25-ата годишнина на фондация, която основа с вече бившата си съпруга Мелинда през 2000 година. По-късно към тях се присъедини и инвеститорът Уорън Бъфет, който също е сред най-богатите хора в света.
От създаването си досега фондацията е раздала 100 милиарда долара, подкрепяйки инициативи като Глобалният алианс за ваксинация и имунизация (GAVI) и Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария.
Фондацията ще бъде закрита, след като изразходва около 99 процента от личните средства на Гейтс, които в момента се оценяват на около 108 млрд. долара. Окончателната сума ще зависи от пазарите и инфлацията.
Редактор: Емил ЙордановПоследвайте ни