Коментират психологът Анина Чилева и д-р Радосвета Стаменкова
Въпреки че сексуалното образование е признато за ключов фактор за здравето и безопасността на младите хора, то все още не е задължително в повечето европейски страни. Едва 11 от 25 държави в Европа имат задължително сексуално образование в училищата. Въпреки това, доказателствата сочат, че качественото сексуално образование води до положителни здравни резултати, включително отлагане на началото на сексуалната активност, повишена употреба на контрацептиви и намаляване на риска от сексуално предавани инфекции.
„Здравното образование е механизъм да се решат част от проблемите. От дълго време изпускаме децата си от поглед”, заяви в предаването „Социална мрежа” Анина Чилева, психолог, дългогодишен консултант и треньор в сферата на системното здравно образование и промоцията на здраве.
„Сексуалността е най-трудната тема между родители и деца. Не е лесно да застанеш пред детето си и да говориш за сексуално съзряване и секс. Затова училището е по-безопасното място”, обясни Чилева. По думите ѝ е важно учителите да могат да отговарят на въпроси. „Думата сексуално много плаши родителите, образователната система, администрацията. Когато хората чуят сексуално образование, мислят, че някой ще учи децата им как да правят секс. Сексуалното здравно образование работи за изграждането на личността на всяко едно дете”, каза Чилева.
Тя обясни, че подобни часове би трябвало да се водят от учител по здравно образование. „Имаме такива, но са много малко. През годините сме подготвили между 700 и 1000 учители. Но това беше отдавна. Последните сме ги подготвяли преди 10 години”, обясни Чилева.
„На 16 години половината от българските младежи вече имат своя първи сексуален опит”, обясни Чилева. Тя каза, че децата вече трябва да са подготвени.
„Има готови програми, има готови помагала, има и готовност за поетапно въвеждане на такова образование. Но трябва да бъдат обучени учителите”, каза Личева.
А лекции по сексуална култура изнасят инфлуенсърите Еляса Хасан и Виктория Първанова.
„Това е наша кампания, която тече вече втора учебна година. Има различни начини здравната информация да стигне до младите хора. Сексуалното образование е важна част от здравното образование, но само част. Не можем да работим на парче. Важно е младите хора да получат цялостна информация. За да се случи това по интересен за тях начин, използваме различни инструменти. Работили сме дълги години по метода „връстници обучават връстници”. Това, което правим с инфлуенсърите, е същото”, заяви д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве.
Повече гледайте във видеото.
Последвайте ни