Снимка: iStock
Изборът за раждане извън болница може да доведе до тежки усложнения, предупреждава неонатологът д-р Янкова
Полицията разследва смъртта на бебе, родено в домашни условия. Трагичният случай отново постави на фокус рисковете, които крие набиращата популярност тенденция за „естествено раждане“ извън болнична среда. Докато някои семейства търсят по-интимно изживяване, лекарите предупреждават, че всяко раждане крие рискове и липсата на медицински екип може да бъде фатална.
„Рисковете съществуват. Те са най-вече от спешни ситуации, които могат да настъпят при всяко едно раждане“, коментира в „Социална мрежа“ по NOVA NEWS неонатологът и педиатър д-р Иванка Янкова. По думите ѝ, макар тази тенденция да е най-развита в Нидерландия, там тя е напълно интегрирана в здравната система. „Този начин на раждане е регулиран, има строги индикации, при които това може да се предприеме“, обясни д-р Янкова.
Разследват смъртта на бебе, родено в домашни условия
Тя подчерта, че в България практиката не е регулирана и крие сериозни опасности както за майката, така и за новороденото. „Рисковете за майката са от травматизъм, по-големи разкъсвания, от кръвоизливи, от емболия“, предупреди лекарят.
Според нея ключов проблем при домашното раждане е липсата на апаратура за наблюдение на плода, каквато има в болничните заведения. „В болница раждането се следи със състоянието на плода с акушерски монитор и може да се прецени кога има ситуация, която застрашава плода и която налага по-бърза намеса“, каза д-р Янкова.
Тя даде пример с едно от най-тежките усложнения – изпадане на пъпната връв, при което реакцията трябва да е в рамките на минути. „Плодът диша чрез плацентата. Прекъсва се притокът на кръв към плода. Когато ви спре кислородът, колко време може да живее човек без кислород?“, попита реторично д-р Янкова и допълни, че в домашни условия този момент на реакция липсва.
Тя се позова и на статистически данни, които доказват опасността. „Статистиката сочи, че при домашните раждания са по-чести асфиксиите, по-често е хипоксично-исхемичната енцефалопатия и по-чести са гърчовете при децата, при кърмачетата след това“, заяви неонатологът.
Ето основните рискове при домашното раждане:
- ►Забавена медицинска намеса при усложнения
- Внезапни усложнения (кръвозагуба, прееклампсия, фетален дистрес и др.) изискват бърза намеса, която вкъщи не е възможна.
- ►Липса на достъп до съвременно медицинско оборудване
- ►В домашни условия липсват уреди за реанимация на новороденото, кръвопреливане и други животоспасяващи процедури.
- ►При масивно кървене, разкъсвания на матката или други усложнения съществува риск от майчина смъртност.
- ►Недостиг на кислород, задържане на плацентата, аспирация и други усложнения застрашават живота на бебето.
- ►Преждевременно раждане, седалищно предлежание, многоплодна бременност, предходни операции на матката и др. значително увеличават усложненията.
- ►Проблеми с транспорт, отдалеченост от лечебно заведение, лоши пътни условия могат да забавят оказването на медицинска помощ.
- ►Не винаги акушерката/дула разполага с умения или разрешение за извършване на критични интервенции.
- ►Повишен риск за живота и здравето на майката
- ►Повишен риск за новороденото
- ►Повишен риск при съпътстващи фактори или патологии
- ►Затруднения при неочаквани ситуации и трансфер до болница
- ►Липса на достатъчно квалифициран екип на място
Последвайте ни