Казусът е отпреди четири години, когато две новородени не бяха изписани с биологичните си майки

Окончателно съдебно решение по казуса с разменените бебета. Върховният касационен съд прие, че едната майка има съпричастност към размяната на детето ѝ в болница. Казусът е отпреди 4 години, когато две новородени не бяха изписани с биологичните си майки, а няколко месеца по-късно - върнати на семействата си. 

Дни след като се прибира у дома си с бебето, родилка се усъмнява, че отглежда чуждо дете. Само пред NOVA тя разказа за преживяното. Жената и до днес настоява да остане анонимна. „Родих секцио по медицински причини. За секунди я зърнах и дори нямам спомен как е изглеждала. Видях табелката на кошчето, която отговаряше на моята гривна. Никога през ума ми не е минавала мисълта, че това може да се случи в 21 век”, разказва тя.

Казусът с разменените бебета: Апелативният съд увеличи обезщетението за родителите

ДНК тест потвърждава, че това не е нейното бебе. След разследване, двете новородени са разменени и се прибират при биологичните им майки. Четири години по-късно съдебният процес приключи окончателно. Последната инстанция - ВКС осъжда болница „Шейново”, но приема, че и родилката има вина за размяната на бебетата.  

ЕКСКЛУЗИВНО: Майката, подала сигнала за разменените бебета в „Шейново”: Видях родното си дете за секунди

Безспорно установено е, че както персоналът на болницата, така и майката не са сверили номерата на гривничките, включително и при изписването. В този смисъл увреждането не би настъпило, ако едната от спорещите страни беше изпълнила задължението си, поради което следва да се приеме, че отговорността им е еднаква”, пише в решението на магистратите. 

Според адвоката на майката, решението е справедливо, защото болница „Шейново” е осъдена. „Различен е прочитът на ВКС от тази гледна точка, че се внася ново обстоятелство вече, приемайки пациента, майката е имал съпричиняване, но този мотив не почива на нормативна уредба. Просто приемат, че е житейски логично да се сверяват номерата на гривните”, коментира Стоян Стойков.

Майката е изписана на петия ден след раждането, тя е в нормално състояние, здрава, способна да чете, може да прочете документа, който подписва. Ако приемам обратното, че не трябва да четем документите, които подписваме, означава да не носим отговорност за това, че удостоверяваме определени обстоятелства”, каза адвокатът на болница „Шейново” Величка Костадинова.

Върховните съдии осъждат болница „Шейново”, но намаляват наполовина обезщетението за родителите. Така майката ще получи 20 000, а бащата 40 000 лева. 

В края на 2024 г. Апелативният съд осъди болница „Шейново“ и постанови 120 000 лева обезщетение за родителите, които подават сигнала, че бебето им е разменено. Преди това през март 2024 г. Софийският градски съд прецени, че семейството следва да бъде обезщетено със 100 000 лв.

tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking