Единият изход за хората е да заминат в чужбина. В Испания например има близо 200 хил. българи
Само за второто тримесечие на 2012-та година броят на безработните у нас се е увеличил с 10 %. Това сочат данните на Националната статистика. На практика, като безработни в България са се регистрирали повече от 400 хил. души.
Това е първият случай на българския трудов пазар, при който през лятото има ръст на безработицата. Констатацията направи бившият социален министър Иван Нейков. Според данните на НСИ 55,6% от безработните са в това положение повече от година.
Един от вариантите пред безработните е да заминат в друга държава и да опитат да намерят работа там. В Испания, например има близо 200 хил. българи, които са успели да устроят живота си там. В същото време, за тези, които сега са решили да заминат натам, условията стават все по-трудни.
Досега всеки емигрант имаше право да остане в Испания повече от 3 месеца, ако си е направил адресна регистрация. От края на юли обаче правилата се променят:
„Да има документ от работодател, че ще бъде нает на работа или вече да има сключен договор. Ако няма такъв документ или договор, тогава изискванията са да докажеш, че имаш достатъчно средства за пребиваване в Испания – чрез банкови сметки, имотно състояние, кредитни карти и т.н. Освен това, че имате валидна здравна застраховка, която е издадена или в чужбина или в Испания”, каза Раймонд Сапарев, съветник по трудовите и социални въпроси.
Според българите, които живеят от години в Испания, обаче най-голямото препятствие пред сънародниците ни не са документите, а езикът.
Пратеникът на Нова в Испания Надя Ганчева се срещна с Наталия, която е емигрирала в държавата преди близо 20 години. Сега нейното семейство е собственик на един от най-големите български магазини в Мадрид. Наталия казва, че не иска дори да си спомня за първите две години след като се е озовала в Испания.
„Аз, когато дойдох, също беше много трудно, на мен ми коства 6 години, такъв ми бил късмета, на 6-та година вече имах всички документи”, каза Наталия.
Първото, което са заредили в българския магазин като стока, са били хранителните стоки и книгите. „Това е нещото, което най-много търсят хората”, споделя Наталия.
Тя разказва, че много българи са останали без работа, след като финансовата криза е стъпила и на испанска територия. Голяма част от тях обаче все още имали надежда, защото могат да получават помощи.
„Един българин трябва да се е осигурявал минимум 365 дни за изминалите 6 години, само при това положение, това е най-ниският период, в който получава обезщетение за безработица в рамките на 6 месеца. След това има други опции. 423 евро на месец е обезщетението”, уточни Сапарев.
Репортер: Надя Ганчева