По негови думи така страната ни ще се включи в европейската банкова система

Данъчното законодателство трябва да е справедливо в облагането на труда и на капитала. В България, на каквато и работна заплата да работиш, трудът се облага задължително за всички. В капитала обаче има някои изключения и това всъщност е най-голямото изключение”, коментира в „Здравей, България” финансовият министър Симеон Дянков и подчерта, че данъкаът върху лихвите по депозитите ще го има.

Той даде пример с рентиерите, които си държат парите в банки и за които тези пари „работят за тях и създават повече пари”. Те не се облагат, обясни министърът и допълни, че резултатът от това е социалната несправедливост.

Министър Дянков подчерта, че данъкът не е върху депозита, а върху лихвите от депозита. Така, ако някой има 1000 лева депозит, ще плаща 30 стотинки месечно данък, което на година е около 4 лева, обясни финансист номер едно.

Той е категоричен, че облагането на лихвите от депозитите на гражданите няма да разклати банковата система и увери, че хората, които вече са подписали договор за депозит с банка, няма да преподписват контракта. Промяната ще е в сила от първи януари 2013 година и няма да действа със стара дата.
 
„По този начин ние вече се включваме в европейската банкова система”, заяви Симеон Дянков и допълни, че когато живеел в САЩ, също плащал такъв данък.

Той допълни, че днес всички данъчни и бюджетни закони влизат в парламента и "всички ще видят, че са направени такива текстове, че да не може данъкът да се избягва".

В студиото на „Здравей, България” Симеон Дянков коментира и Бюджет 2013.

В тази връзка той поясни, че парите за силовите структури, МВР, НСО и ДАНС не са се вдигали в сравнение с предишния бюджет.

Министерство на отбраната получава няколко милиона много малко над това, за да вдигнат с 9% техните заплати, но те имат много спестявания. Общо в цялата система на здравеопазването влизат още 192 милиона лева”, заяви министърът.

Той допълни, че не е готов да даде повече пари на здравеопазването, тъй като според него е необходимо там да има повече реформи.

„Ако те покажат по-добро здравеопазване, тогава и ние ще им дадем повече пари. Големите реформи се правят в началото на мандата, но има някои малки стъпки, които могат и да се направят сега. Например малките общински болници в труднодостъпни региони – те не си изпълняват бюджетите”, обясни министър Дянков и допълни, че голяма част от здравните услуги, които предлагат, могат да минат към големите държавни болници в по-големите градове.

Целия разговор с финансовия министър Симеон Дянков гледайте във видеото.