Заключението е на икономиста Петър Ганев от Института за пазарна икономика
300 милиона лева годишно губи бюджетът на държавата от това, че дава данъчни облекчения. Заключението е на икономиста Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Ако бъдат отменени, тези пари ще се влеят в хазната, изчислява той. Сумата можело и да е по-голяма, ако се наложи данък и върху рентата от земеделски земи, която подобно на лихвите по депозитите в банките, до момента не се облага.
Институтът за пазарна икономика търси дупките в приходната част на бюджета, по аналогия с новото предложение на министъра на финансите за облагане на лихвите.
„Едва ли не се обяви, че това е единствената преференция и веднъж като обложим лихвите, всичко ще се изравни и всеки доход ще бъде облаган с 10%. Целта на нашия анализ е да покажем, че много доходи и печалби се облагат по специален начин”, заяви Петър Ганев.
Туризмът се радва на уникалната преференция от 9% ДДС., подчертават от Института, докато в абсолютно всички други сфери ставката е 20%.Това през 2011 година е ощетило бюджета с повече от 100 млн. лв.
Ваучерите за храна, раздавани на служителите на големите компании, които не се облагат като доход, биха донесли още 20 млн.
Съществуват и множество други по-малки или по-големи облекчения за различни социални и производителни групи, като земеделци, хора на изкуството, млади брачни двойки или безработни в икономически слабо развити общини, които ползват намаления на данъците си.
„Като ги сложим всички на масата се появяват тези 300 млн. лева. Това е без принципните преференции, които дават още 100 млн. Облагането на рентите от земя би могло да доведе до още 100 млн. Такива специфични текстове и изключения, допуснати от законите, дават поне половин милиард на година”, смята Петър Ганев.
Репортер: Данаил Глишев