До това предложение се стигна след поредния фалит на туроператорска фирма
Единен гаранционен фонд да покрива разходите на туристите при фалит на агенцията, организирала пътуването.
Това предлагат от Института за анализи и оценки в туризма след поредния случай на фалирал туроператор.
От бранша обаче се обявиха срещу идеята, защото тя би довела до допълнителни финансови разходи на агенциите, а оттам и до по-скъпа услуга за всички нас.
Идеята е при фалит на туроператор фондът незабавно да покрива разходите за хотел и транспорт, които туристите така или иначе вече са направили преди да отпътуват. С парите ще се плащат и морални обезщетения на пътуващите, попаднали в капан.
Румен Драганов - председател на Института за анализи и оценки в туризма заяви: „Системата, която предлага българският застраховател в момента – това е, ако има авария на самолета вие ще скочите и до 6 месеца ние ще ви дадем парашут”.
За да се избегнат подобни ситуации, от Института предлагат всички туристически агенции, които организират екскурзии зад граница, да внасят определена сума в Гаранционния фонд. Туроператорите обаче засега не одобряват идеята.
Мая Кънева е собственик на туристическа агенция и според нея „предвид актуалната обстановка на пазара не само в страната, но и в Европа и света, смятам, че за нас – българския туристически бранш – е твърдо рано за тази идея”.
От бранша дори прогнозират поскъпване на пътуванията зад граница заради допълнителните средства, които трябва да вложат във фонда. Точно обратното смятат от Института за анализи и оценки в туризма.
Според разчетите им в момента хиляди туристически фирми плащат застраховки без да са застрашени от фалит, което оскъпява услугата.
Реална опасност от фалит виси най-вече върху фирмите, които извършват чартърни полети или организират чартърни превози с автобуси.
До края на седмицата Асоциацията на туристическите агенции ще обяви общата позиция на бранша.
Повече по темата може да гледате във видеото.