Един лев на всеки 30 в икономиката на България идва от изкуство, творчество и култура

Един лев на всеки 30 в икономиката на България идва от изкуство, творчество и култура. Така приносът на тези традиционно смятани за непечеливши области на труда, достига вече почти 4% от брутния вътрешен продукт на страната. Изводът е направен от Обсерваторията за икономика на културата и публикуван в изследване.

Документът сочи, че повече инвестиции в творчески дейности, вероятно могат да станат българския отговор на световната криза.  
   
На фона на спада в строителния и туристическия бранш, културата е на стабилното, но все още скромно осмо място по принос към брутния вътрешен продукт на страната. То мери ръст със сектора на селскостопанското производство, смятано за основен в България.

Чистото изкуство остава трудно за продажба. Може би и защото парите не достигат за друго освен за най-необходимото. Но има сектори, може би заради световния технологичен бум, които бележат забележителен напредък. Такъв е случаят със софтуера и видеоигрите - сектор, който е абсолютен рекордьор по икономически принос. В творческите индустрии - дизайнът, архитектурата, рекламата.

Други сектори, например сценичните изкуства, остават назад. Защото традиционно, творецът не се възприема като търговец или дори мениджър:

„Нямаме поколенчески проблем. Имаме абсолютно неприемане. На тях не им е интересно да продават билети, те твърдят, че правят изкуство и за тях не е интересен приходът от билети”, коментира Ина Антонова, занимаваща се с онлайн продажба на билети.

Културата остава сред секторите, които могат да осигурят растеж и добавена стойност.

„Доста гъвкави и иновативни методи трябва да се търсят за българската икономика за съживяване. И логиката, включително в Бюджет 2013, трябва да бъде да се стимулират  и да се инвестира в сектори, които дават потенциал за увеличаване на заетостта”, на мнение е Диана Андреева от Обсерватория за икономика в културата.

Често цитираната като успешен пример за икономическа политика Естония, е наблегнала приоритетно на творчеството и изкуствата, за да развива стопанството си в условията на световна криза, подчертават още от обсерваторията.

Подробности по темата ще намерите във видеото.

Репортер: Данаил Глишев