С тези пари семейството ще поддържа дома си и ще ползва социални услуги, изчисляват от КНСБ

Животът у нас продължава да поскъпва. Поне 562 лева месечно са били необходими на човек от домакинство, за да живее нормално през последното тримесечие, показват данните на КНСБ за издръжката на живот към септември. Тези средства са били нужни, за да се покрият основните разходи за храна, облекло, сметки, образование и здравни грижи.

Съответно за едно нормално българско четиричленно семейство бюджетът за месец трябва да достигне 2250 лева, за да посрещне основните си нужди.

Освен за малката Никол, Ирена Георгиева се грижи и за двамата си сина – близнаци. Голямото семейство разчита единствено на доходите на бащата.

С тези доходи обаче семейството на Ирена трудно успява да покрие основните си нужди. Най-много пари отиват за отглеждане на децата, а за развлечения и почивка рядко остават средства. Майката пресмята, че парите, нужни за посрещане на основните разходи, рядко влизат в семейния бюджет.

“Тези доходи трудно се изкарват в тази държава и не знам как може... С по-малко живеем, но успявам да гледам трите си деца”, споделя Ирена.

Най-много средства от семейния ни бюджет отиват за храна. Дойде ли ред за сметки обаче, идват и проблемите. Поскъпването на храните, горивата, тока и водата принуждават най-бедните да затягат още повече коланите. Всяко пето домакинство вече живее под прага на бедност и трудно свързва двата края.

По думите на експерта от КНСБ - Виолета Иванова, поскъпват стоки от първа необходимост – хляб, месо, сирене, яйца. Според нея именно това налага домакинствата да ограничават своето потребление в храна, образование и здравеопазване, за да покрият основните си разходи.

За да посрещат всекидневните си нужди, много домакинства вече посягат и към спестяванията си и парите, които теглят са много повече от тези, които вкарват в банките. Очакванията на синдикатите са животът да продължи да поскъпва и затова няма да спрат да настояват за по-високи доходи не само за пенсионерите и социално слабите, но и за работещите.

„Да не забравяме, че 27% от наетите всъщност са работещи бедни и над 600 хиляди българи работят, получават заплата и с нея не могат да вържат двата края”, подчерта президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Репортер: Георги Георгиев