Въпреки това постоянно расте броят на хората, отглеждащи изоставени деца в дома си
Приемните семейства в България са 1 200. От социалното министерство очакват през следващата година броят им да нарасне с още 500.
За последните три години броят на родителите, които отглеждат вкъщи изоставени деца, е нараснал три пъти. За сравнение, само за един месец подадените молби от нови кандидати за приемни семейства в страната са 1 300.
С новите промени в закона приемните родители ще могат да сключват договори не само с държавата, но и с общините, и неправителствените организации.
Мария Благоева става професионален приемен родител след като дълги години общувала с малчуганите от съседен до нея дом за деца.
„Разбрах, че не мога да помогна на всички, реших да помогна поне на няколко. Засега съм взела един голям младеж, едно малко детенце и след време, ако всичко е наред, ще взема неговата по-малка сестричка, която още е в дом”, споделя плановете си приемният родител.
Между 150 и 170 процента от минималната работна заплата получава родител според броя на децата, за които се грижи. Средната издръжка на месец на дете е 195 лева, което според много родители не е достатъчно.
По думите на Светлозар Георгиев, който също е доброволен приемен родител, в момента много от приемните семейства вадят от собствения си бюджет, за да финансират дадена дейност като лечение или друга нужда на детето.
С новите промени в закона, приемните родители няма да са на трудов договор, а ще са самонаемащи се лица.
„Финансовата помощ не може да бъде мотивация”, смята Мария Благоева.
„Ако някой тръгне в тази посока с цел да изкара някой лев на гърба на детето, ще бъде просто излъган. Човек, който се захване с приемна грижа, трябва да е готов да дава, а не да получава. Но за сметка на това има морална награда, която не може да се купи с никакви пари”, смята убедена е Мария.
И още по темата – във видеото.
Репортер: София Стойчева