Вътрешните министри на ЕС ще отложат приемането на България и Румъния в зоната

Проблемите с корупцията и с върховенството на закона в България и Румъния продължават да играят против членството на двете балкански съседки в европейското безвизово пространство, ако се съди по настроенията в Брюксел. Още преди срещата на вътрешните министри е ясно, че поетапното приемане в Шенген ще бъде технически възможно най-рано наесен заради отварянето на въздушните граници, което става само при смяната на астрономическото време.

За несъгласието си явно сигнализираха Германия, Холандия и Финландия. Според европейски дипломатически източници обаче резерви имат и други страни членки.

Липсата на единодушие е в основата и на очакваното отсъствие на решение от днешния съвет, в който участва и вицепремиерът в оставка Цветан Цветанов. В Брюксел вътрешният министър призна, че на срещата ще се търси съгласие за следващ период от време. По думите на Цветанов политическите решения не трябва да влияят на съвместната оперативна полицейска работа, която е в интерес на сигурността на Евросъюза.  

Иначе идея за позицията на Берлин по въпроса даде германският евродепутат Маркус Фебер, който заяви в свое интервю, че членството не е единствено технически въпрос. Пред радио РФИ той каза, че София и Букурещ не отговарят и на минимални критерии. На такова мнение беше преди дни и германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих, който заяви пред „Шпигел”, че Берлин ще наложи вето, защото България Румъния не са направили достатъчно за пресичане на злоупотребите на имигранти със системата.

След криворазбрани коментари на холандския министър по имиграцията Фред Теевенс от Хага се поправиха и заявиха, че позицията на Холандия остава непроменена. Националното радио съобщи, че Хага възнамерява да изчака до декември, когато излизат следващите мониторингови доклади на Европейската комисия.

В сряда и Финландия се противопостави официално на приемането на България и Румъния в Шенген. Вътрешният министър на скандинавската страна дори заяви, че двете страни са били приети твърде лесно в ЕС. И за ветото на Хелзинки главен аргумент са високото ниво на корупцията и неспазването на принципите на правовата държава.