Снимка: БГНЕС
Шест страни от Г-20 подкрепят военните удари
САЩ и Русия не успяха да изгладят различията си относно възможността за военна намеса в Сирия, съобщи руският президент Владимир Путин в последния ден на срещата на Г-20 в Санкт Петербург.
По думите му шест страни от Г-20 подкрепят военните удари по Сирия. Това са САЩ, Турция, Канада, Франция, Великобритания и Саудитска Арабия.
Путин отбеляза, че против ударите са се обявили генералният секретар на ООН Бан Ки Мун и папа Франциск.
На форума американският президент Барак Обама се опита да получи подкрепа за военна намеса в Сирия от лидерите на най-големите икономики в света. Съединените щати обвиняват сирийския президент Башар Асад за химическата атака в Дамаск на 21-ви август, при която загинаха 1429 души. Башар Асад отхвърля обвиненията и посочва опозицията за виновна.
Китай и Русия, които отказаха да подкрепят резолюция в Съвета за сигурност на ООН срещу Сирия, настояват, че военна намеса без разрешение на Съвета за сигурност няма да е легална.
В Санкт Петербург Путин и Обама са разговаряли по темата.
"Разговорът беше конструктивен, значим, сърдечен. Двамата останахме на позициите си", заяви Путин.
Той изрази безпокойство, че удари по Сирия биха оказали негативно влияние върху световната икономика и посочи, че химическата атака от 21 август е провокация, за да се насърчи военната интервенция.
Русия ще помогне на Сирия в случай на външна агресия
Путин припомни, че страната му и сега помага на Сирия, като доставя оръжия, сътрудничи с Дамаск в областта на икономиката и в хуманитарната сфера и доставя хуманитарни помощи.
Според руския президент военната намеса в Сирия ще дестабилизира региона на Близкия изток.
Според Обама обаче именно употребата на химическо оръжие в Сирия застрашава целия регион и не трябва да остава без да се реагира.
„Ние обсъдихме и голямата заплаха за нашата обща сигурност – употребата на химическо оръжие от сирийски режим. Наглото използване от режима на Асад на химическо оръжие е не само сирийска трагедия. Това е заплаха за глобалния мир и сигурност”, каза Обама на пресконференцията в Санкт Петербург. Според Обама ескалацията на употребата на химически оръжие застрашава съседите на Сирия - Турция, Йордания, Ливан, Ирак, Израел.
„Тя заплашва с по-нататъшно дестабилизиране на Близкия изток и увеличава шансовете това оръжие да попадне в ръцете на терористични групи”, добави той.
Гражданската война в Сирия продължава вече 2 години. Насилието е взело над 110 000 жертви, а други 2 милиона са се превърнали в бежанци.