Снимка: Архив ЕПА
Целта е да се избегне въздушен удар от страна на САЩ
Сирия е приела руското предложение за поставяне под международен контрол на химическите й оръжия, предаде Ройтерс, позовавайки се на днешно изявление на сирийския външен министър Уалид Муалем. Заявка, че Дамаск одобрява идеята на Москва, която може да помогне за избягване на американски военен удар срещу режима на Башар Асад, първият дипломат на Сирия даде още вчера:
„Сирия приветства предложението на Русия за предотвратяване на американската агресия”, заяви Муалем в руската столица, където се срещна със своя колега Сергей Лавров. По думите на министър Муалем двамата са провели „много ползотворни преговори... Снощи постигнахме съгласие по инициативата”.
След няколко индикации от високопоставени представители на американската държавна администрация, че във Вашингтон обмислят възможността да я обсъдят с руснаците, президентът Барак Обама обяви намерението си да спре временно плановете за военна операция срещу Дамаск в серия от интервюта за водещи американски телевизии в понеделник.
Коментарите на своя външен министър подкрепи днес и премиерът на арабската страна Уаел Надер ал Халки. „Правителството на Сирия подкрепя предложението да постави своите химически оръжия под международен контрол, като начин да се избегне военен удар на Запада... Руският план цели да спре кръвопролитието в Сирия и да предотврати войната”, заяви ал Халки, цитиран от сирийската държавна телевизия и CNN.
Скептицизъм и ентусиазъм посрещнаха идеята
Недоверчиво се отнасят към предложението в Израел. Нагласите на скептично настроените израелски политици обобщи днес председателят на комисията по външни отношения и отбрана в Кнесета. Според Авигдор Либерман руската инициатива ще позволи на Асад да спечели време. Включи се и президентът Шимон Перес, който отбеляза, че очаква трудни преговори с властите в Дамаск, които се доверяват трудно.
Макар и скептично настроени, официални представители в САЩ заявиха, че ще работят с Русия по идеята. Външният министър на Франция, която подкрепи Вашингтон в намеренията за военна атака срещу силите на сирийския режим, обеща да отнесе въпроса до Съвета за сигурност на ООН. Китай, който има право на вето в съвета, заяви на свой ред, че приветства и подкрепя предложението.
Засега не е ясно как и кога Сирия ще предаде химическите си оръжия на международната общност или ще постави военните си обекти под международен контрол. Възможността за такова развитие обаче изглежда се роди не в Москва, а във Вашингтон. Твърде вероятно е руската идея да се дължи на коментарите на държавния секретар Джон Кери, който бе попитан в понеделник дали сирийският президент Башар Асад може да направи нещо, за да избегне военната реакция на САЩ и подкрепящите я съюзници. Правителството на Асад „може да предаде всяко химическо оръжие, с което разполага”, заяви Кери, макар, че се усъмни, че сирийците ще сторят това. Русия, която е основният съюзник на Сирия, побърза обаче да призове управляващите в Дамаск да направят точно това, а руският външен министър Сергей Лавров заяви, че вчерашното предложение към Дамаск не е било изцяло руска инициатива.