Снимка: БГНЕС
Ако Сирия предаде арсенала си, всякакви удари са ненужни, смята Лавров
Държавният секретар на САЩ заяви, че дипломатическото решение за Сирия е за предпочитане спрямо военното, но предупреди сирийския режим, че военен удар все пак може да има, ако президентът Башар Асад не спази обещанията си. В изявление в Женева, съвместно с руския му колега Сергей Лавров, Джон Кери отхвърли намерението на Дамаск да предаде информация за химическите си оръжия в рамките на месец от присъединяването си към международната забрана, каквато е стандартната процедура:
„В този процес няма нищо стандартно. За нас думите просто не са достатъчни”, заяви Кери, като даде на сирийското правителство 10 дни за предаване на всички необходими документи за присъединяване към международната конвенция, забраняваща химическите оръжия.
САЩ смятат за необходимо да бъде определено точното количество на химическите оръжия, с които разполага Сирия и те да бъдат изнесени от страната, за да бъдат унищожени, подчерта още Джон Кери. Той предупреди, че ако това не се случи, трябва да има последствия.
В свое интервю за руска телевизия днес сирийският президент заяви, че е готов да постави химическите си оръжия под международен контрол, но отбеляза, че решението му не е било повлияно от заплахата от американски военен удар. По-късно от ООН обявиха, че вече са получили молбата на Дамаск за присъединяване към Конвенцията за забрана на химическото оръжие.
Джон Кери пристигна в Женева, за да обсъди с Лавров в детайли руското предложение за преодоляване на кризата. Държавният секретар отбеляза пред журналисти, че двамата са постигнали съгласие, че на 21 август химическо оръжие наистина е било използвано в Сирия, в резултат на което са загинали мъже, жени и деца. Високопоставените представители на Вашингтон и Москва са били единодушни също, че никой не бива да използва химическо оръжия, както и че унищожаването на сирийските запаси ще е исторически момент за неразпространението на оръжия за масово унищожение.
Кери отбеляза, че САЩ и Русия имат сходни позиции по ред аспекти на проблема със сирийското химическо оръжие, но призна и разногласията по отношение на това, кой го е използвал. В подкрепа на думите му от Държавния департамент заявиха, че смятат за абсурдни твърденията, че някой друг, а не режимът на Асад, е отговорен за употребата им. От дипломатическото ведомство призоваха сирийския лидер да се оттегли от управлението на страната, дори и при постигане на компромис за химическия арсенал.
Сегашното развитие на събитията дава възможност да се създадат условия за свикването на конференция за Сирия "Женева -2", отбеляза руският министър на външните работи преди преговорите с държавния секретар на САЩ.
„Трябва да се заемем с много сериозна работа, посветена на принципното съгласие за окончателно разрешаване на проблема с химическите оръжия в Сирия чрез присъединяването на Дамаск към Конвенцията за забрана на химическото оръжие и Организацията за забрана на химическото оръжие”, подчерта Сергей Лавров и призова да не се затруднява този процес.
„Днес такива документи са представени от Дамаск на съответните институции… Това прави ненужни всякакви удари срещу Сирия”, категоричен беше първият дипломат на Руската Федерация, като изрази увереност, че американските партньори на Москва твърдо предпочитат мирния начин за разрешаване на проблема с химическото оръжие в Сирия.
Двете делегации на преговорите в Женева са постигнали договореност да се въздържат от публични изявления до края на преговорите, съобщи РИА Новости, като се позова на запознат с хода на дискусиите източник. В началото на срещата Джон Кери и Сергей Лавров са дали принципните си оценки, след което са дали на придружаващите ги експерти възможност да се заемат с конкретните въпроси, свързани с руското предложение за химическия арсенал на Сирия.