Експертите смятат, че така ще се намали и безработицата
Само за две години броят на хората, които са поискали да се преквалифицират или да се обучат в определени професии, се е увеличил двойно. Данните са на Националната агенция за професионално образование и обучение.
Професията „охранител” се оказва най-търсената от българите през последните две години или поне що се отнася до желанието на хората да се обучат или преквалифицират. Така за охранители са се обучили над 20 хиляди души. Голям интерес има и към професията озеленител. Пътни строители са поискали да станат над 11 хиляди души. За четири години през центровете за обучение са минали над 357 хиляди като от тях 83 хиляди са получили професионална квалификация.
Нова възможност за всички, които са придобили умения по даден занаят, но нямат документ за това и никога не са изучавали съответната специалност. От догодина тези хора ще могат да получат диплома за знанията, които са натрупали в професията си.
Ева Димитрова е фризьор от 12 години. След дългогодишна практика решава да изкара диплома за професионалист със скъпоструващ курс. Решението си обяснява така: „При нас има норми, според които, ако нямаш диплома за професионално обучение, не можеш да отвориш фризьорски салон и да работиш самостоятелно".
След Нова година Ева и всички, които са придобили знания и умения на работното си място, ще могат да ги удостоверят безплатно с документ. Дипломата ще се дава в над 200 професионални гимназии. Подготовката в част от тях вече е започнала.
„Като дойдат при нас в училището, се съставя комисия от колегите, които преподават по съответните предмети. Те се явяват на изпит и получават документ за професионална квалификация”, обясни Димитрина Иванова - директор на Професионална гимназия по текстил и облекло – Благоевград.
Очаква се през следващата година да бъдат консултирани над 10 хиляди души. Новата възможност се отнася и за тези, които в момента излежават присъди. Експертите смятат, че с удостоверяването на уменията ще се намали и безработицата. Според проучването на просветното ведомство само 35% от заетите упражняват професия, за която имат документ за квалификация. 93 на сто са готови да се явят на изпит за доказване на квалификацията си.
Данните сочат още, че повече от половината заети, включени в изследването, не работят това, за което са учили и на тях също ще им бъде нужно да получат допълнителна диплома. А най-много желаещи да изкарат тапия за натрупаните знания има за професиите в сферите на стопанското управление, услугите, информатиката и техниката.
Повече гледайте във видеото.
Репортери: Мария Димитрова и Екатерина Николова