В Касъка живеят над 800 души, училището едва побира децата им

На фона на многобройните истории за масовото обезлюдяване на българските села, в едно родопско село от 10 години отчитат положителен демографски прираст. Дори училището вече е тясно за децата. Освен това става въпрос за едно от малкото села, в които кражби няма! Няма обаче и кръчма.

 

Един обикновен зимен ден в привидно обикновеното родопско село Касъка (още Късак) - в местното кафене текат оспорвани турнири по белот и шах. В Касъка живеят около 850 души. Два обувни цеха дават хляб на жените в селото. Повечето мъжете работят зад граница или като международни шофьори. Гордостта на селото са многото деца. Само през миналата година са се родили 14.

 

„В рамките на десетина години - само положителен прираст. В селото няма много финансови затруднения, хората се женят нормално. Ходят шофьори нагоре надолу. Финансово са горе-долу задоволени. Семействата им вървят добре, имат си деца. Безработицата, може да се каже, че е много малка, което е добре, защото нямаме семейства, които да изнемогват“, споделя кметът Джамал Шалагонов.

 

И докато в околните села училищата затварят врати, тук сградата на школото не може да побере всички деца наведнъж. Според директора Бисер Савов в момента учениците са 68 в седем паралелки.

 

Касъчани се хвалят, че селото им е може би единственото, в което няма никакви битови престъпления. Търговците дори оставят стоката си през нощта на открито без надзор. Хората тук се гордеят и със своята трезвеност.

 

В селото няма и кръчма. В кафенето, в което се събират мъжете, не се продава никакъв алкохол, дори бира! Най-доволни от въздържанието на мъжете са съпругите им. С усмивка мъжете казват, че между липсата на кръчма и естествения прираст в селото има пряка връзка.

 

Повече за щастливото село ще научите от видеото.

 

Репортер: Анелия Веселинова