Законът, който регламентира дейността им, е писан преди повече от 120 години

Съдебните заседатели излизат на протест. Причината е, че законът, който регламентира дейността им, е писан преди повече от 120 години. Последните правителства отказват да пишат нов и затова съдебните заседатели са решени да стигнат до Брюксел. 

 

Емилия Николова е съдебен заседател вече втори мандат. Председател е на колегите си от Софийския градски съд. Решила преди 6 години да подаде кандидатурата си в Столична община, оттам я одобрили. После получила "да” и от съдиите. Била съдебен заседател по делото срещу жената на Евелин Банев-Брендо – Моника. 

 

Николова споделя, че невинаги тя и колегите й са ценени от съдиите. Заплащането е около 6 лева на час, но тъй като няма закон за дейността им, на тях им се заплаща само за времето в зала, не и за времето, в което се запознават с делата, а то понякога може да отнеме дни. 

 

Освен че няма яснота какви са задълженията на съдебните заседатели, се оказва, че няма и критерии за назначаването им. Има изисквания – възраст 21 години, неосъждан и с висок морал. Образованието не е важно – може да е основно, съдебният заседател може и да е освидетелстван в лудница. 

 

Подборът на съдебни заседатели пък става от общинските съвети по места, след което минава и сито в съдиите. Оказва се обаче, че при подбора има и политически момент. Ако властите не вземат решение и не напишат закон за дейността на съдебните заседатели, те са готови за протест. Ще изчакат да минат евроизборите и ако няма промяна, ще бойкотират съдебните процеси.