Сега, ако не използваме цялата почивка, имаме право да запазим за следващата 10 дни

Да отпадне забраната за прехвърляне на част от дните за отпуск напред в годините - това поискаха синдикатите на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. 

 

В момента, ако в текущата година не използваме цялата почивка, имаме право да запазим за следващата само 10 дни. Предложението дойде в отговор на искане на работодателите да не правят графици за отпуски в малките фирми. 

 

Според профсъюзите право на всеки е да решава колко от отпуската си да използва. Не е логично от добрата воля на шефа да зависи дали ще мога да  прехвърля дни за догодина при това само до 10. Такова е ограничението към днешна дата. Ако ми останат повече дни - те просто изгарят.

 

Според синдикатите давността при отпуските на практика лишава от права работника. 20-те почивни дни му се полагат, без значение дали е успял да ги използва в рамките на съотватната година.


До отмяна на трупането на отпуски се стигна през 2010-а. Тогава властта установи, че оптимизирайки администрацията, трябва да изплати милиони за натрупани стари отпуски. И за да защити работниците, държавата въведе изготвянето на задължителните графици.


„Няма никакъв проблем да отпаднат графиците за големи, малки, по-малки и грамадни, ако отпадне и давността”, отчита Чавдар Христов от КНСБ.


Изненадващо днес Националният съет за тристранно сътрудничество не стигна до очакваната тема за майчинстнвото - работодателите искат то да се намали с половин година. Синдикатите - тъкмо обратното. Според държавата в лицето на вицепремиера - предложенията не били направени според правилата.


„И тук за медийния интерес да кажа - такова нещо като майчинството няма да се разглежда”, обяви вицепремиерът Зинаида Златанова.


От общо 400-те предложения на синдикати и бизнес днес до съгласие се стигна едва по четири.

 

Не стана ясно каква е позицията на държавата и по новата идея за отпуските. А  държавата е най-големият работодател. Без позицията на управляващите остана и въпросът за майчинството. Представителите на правителството днес предпочетоха да не застават пред медиите.


И макар че темата с майчинските остана необсъдена, работодателите вече имат и предварителни сметки. На тях ще им струва по 360 милиона годишно, ако им се наложи да плащат допълнително още 6 месеца за отглеждане на деца до 8 години. По думите им това означава съкращения или намаляване на заплати.


Повече по темата гледайте във видеото.