На Гергьовден празнуват хиляди хора, кръстени на Св. Георги Победоносец

За българите, Гергьовден е един от най-големите празници. На него имен ден празнуват и хората с най-популярното име у нас. Над 172 хиляди българи са кръстени на Свети Георги Победоносец. Гергана се казват почти 28 хиляди българки. Ето защо в почти всеки дом и населено място днес се празнуваше.

 

Още преди изгрев слънце, в родопското село Паталеница пламват огньове, а млади мъже запретват ръкави край жарта. Приготовленията траят 5-6 часа, а край шишовете с агнета се събира цялото село. Във всяка къща в Паталеница има поне по един Георги, твърдят местните. За шеста година край горещата жарава застава и Георги Халачев.

 

„Това е един от най-хубавите празници, които тачим, повече от събор, събираме се край трапезата – с приятели и гости от цяла България и дори цял свят”, разказва именникът. 5-годишният Георги пък се включва за първи път във въртенето на чевермето.

 

Гергьовден събира край трапезата цели поколения и в Русенско. В с. Тръстеник името е особено тачено и традицията да се предава от дядо на внук е все още жива.

 

Георги остава предпочитано име и при най-младите, затова и днес е най-популярното българско име. От него са произлезли Ганчо, Генчо, Гошо, Жоро и Жорж.

 

„При това име не се установява мода. То е сред традиционните имена като Иван, Димитър, Петър – които периодически родителите ги изберат. Георги е гръцко име – от земя и обработвам, означава „земеделец”, казва Иван Балев от Национален статистически институт.

 

През последните години модата при имената се променя. „Използват се и по-модерни имена – едни от тях са на филмови герои, от литература, а от скоро – модерни станаха и имена от турски сериали на героите – Езел, Ферхунде, Омер. В крайна сметка човек прави името си”, допълва специалистът. На мода през последните години са и универсални имена като Ана и Мария.