110 милиона са насочени към дестинации у нас

Българите пръснаха 200 милиона лева по Гергьовден само за пътувания. Рекорден брой българи са почивали в Гърция - около 100 хиляди. През последните шест дни 450 хиляди души са преминали българо-гръцката граница в двете посоки, което е с 50% повече от миналата година.

 

Според експерти парадоксалното е, че българският туризъм хвърля много повече усилия да привлече чужденците у нас, вместо да се опита да задържи българите и те да изхарчат тук парите, предвидени за почивки зад граница. 

 

У нас за изминалите 6 дни туристическият бранш е спечелил около 110 милиона лева. В Гърция сме изнесли 65 милиона лева, като всеки един българин е изхарчил там около 550 лева. За сравнение у нас всеки турист е оставил по 265 лева.

 

Това, че нашият туризъм гледа основно към чужденеца не е новина. Но това, че дори не са били отворени всички хотели, поне за да опитат да задържат повече българи тук, определено прави впечатление. Българският туризъм се нарежда дори след Крим. Там, въпреки сблъсъците, летният сезон е открит на 1 май.

 

Отливът на българи към Гърция вероятно ще се компенсира с новия тип туристи - от големите лайнери, които се очаква все по-често да акостират у нас. Пасажерите на този тип кораби оставят по около 100 евро на ден на българския бряг, показват сметките на местните туроператори. Дребните търговци в Несебър обаче се разделиха в мненията си купува ли чужденецът от големия кораб или само гледа.

 

Въпреки, че българинът продължава да смята внимателно и често избира Гърция, защото там му излиза по-евтино, вече почти няма нашенци, които тръгват с прословутите консерви в куфара.