По думите на Виолина Маринова, надзорът на банките е един и същ за всички

„Българската банкова система има един от най-добрите показатели изобщо в Европа – включително ликвидност, запасеност със капитал, един буфер, който може да поеме каквито и да е бъдещи загуби от повечето западноевропейски страни. Именно за такива ситуации, които възникват понякога, ние имаме доста добре разписано и модерно законодателство. Това, което сега се прави, следва процедурата”.

 

Това обясни в студиото на „Събуди се” икономистът Лъчезар Богданов. Изказването му бе по повод специалния 3-месечен надзор, който бе поставен от БНБ на Корпоративна търговска банка. Целта бе да се избегнат по-сериозни проблеми, след като клиентите й масово започнаха да теглят депозитите си. Така, на практика, регулаторът консервира банката.

 

Само преди ден управителят на БНБ Иван Искров се изказа категорично, че депозитите на хората са защитени. Те обаче ще трябва да изчакат да се стабилизира институцията и едва тогава да си ги изтеглят - това може да трае и по-малко време от тримесечния срок. Ръководството на БНБ е категорично, че КТБ в момента не е във фалит.

 

По думите на Лъчезар Богданов това са такива кризисни ситуации, които се развиват в рамките на дни.

 

„Именно затова са предвидени такива механизми да се защити самата банка и да се защити цялата банкова система точно за такава ситуация – това, което беше направено от БНБ не е нещо извънредно”, успокоява икономистът.


Запитан дали вложителите трябва да се притесняват заради блокираните си пари в банката, икономистът Лъчезар Богданов отговори: „Това временно спиране на дейността създава неудобство на вложителите. Надявам се маскимално бързо да се стигне до разрешаване на ситуацията”.


„Това, че БНБ постави под особен надзор Корпоративна търговска банка, е една мярка, която е необходима. Твърденията, които има от различни страни относно това какво е състоянието на банката, никой не може да каже, особено за която не съм видяла нещата”, обясни от своя страна Виолина Маринова от Асоциацията на банките в България.


По думите й надзорът на банките е един и същ за всички.


„Регулаторната рамка на банките е изключително силна. Ние сме под непрекъснат надзор – отговаряме на изискванията, така че не бих казала, че има някакъв проблем”, допълни Виолина Маринова.


Относно придобиването на банката, Маринова бе категорична, че това, че една банка придобива друга, не би следвало да е проблем и призова клиентите на КТБ да запазят спокойствие.

 

А междувременно от Министерството на икономиката успокоиха, че служителите им в подопечните държавни фирми ще продължат да получават своите заплати. От ведомството обясниха, че средствата на дружествата са разпределени в 4 банки и кризата в КТБ няма да засегне плащанията. Такива държавни фирми са например Българският енергиен холдинг, ВМЗ-Сопот, държавното предприятие за радиоактивни отпадъци.


Целия разговор гледайте във видеото.