Снимка: БГНЕС, архив
Това сочи одит на Сметната палата, според който се създава риск за биологичното разнообразие
Сметната палата извърши одит на резултатите от управлението на защитените територии със статут на национални паркове и съхранение на биологичното разнообразие на територията на България.
Основният извод от одита е, че през периода 2010-2012 г. управлението на националните паркове не е ефективно и създава риск за гарантиране на съхранението на биологичното разнообразие в тях.
След 1999 г. извършваните промени в територията на националните паркове са само в посока на намаляване на тяхната площ. Това води до нарастване на риска за неефективно съхранение на биологичното разнообразие в страната. Най-голямо е намалението на площта на националния парк „Рила“.
Също така Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие все още е в процес на развитие и оптимизация. Поради това не се наблюдават и оценяват всички индикатори за биоразнообразие, определени от Европейската комисия.
Предприетите действия от органите на управление на националните паркове не са своевременни. Липсват актуализирани планове за управление в парковете „Рила“ и "Централен Балкан“, което е предпоставка за неефективно управление за периода от 2010 г. до приемането на нов план, тъй като няма ясно и точно формулирани специфични цели и задачи.
Липсва и финансова оценка за цялостното изпълнение на плановете, която да определи, освен размера на необходимите ресурси за изпълнение на заложените мерки и дейности, така и източниците за тяхното осигуряване.
Националните паркове у на са три – „Пирин“, „Рила” и „Централен Балкан”. Най-отдавна е обявен за национален парк “Пирин”, в границата на който има два резервата - „Юлен“ и „Баюви дупки – Джинджирица“.
Най-големият по площ е парк „Рила”, като 20% от територията му е заета от четирите резервата - “Централен Рилски резерват”, „Ибър”, „Парангалица” и „Скакавица”. Националният парк с най-много резервати е „Централен Балкан“, общо 9 - „Боатин“, „Царичина“, „Стенето“, "Джендема“, „Северен Джендем“, „Козя стена“, „Стара река“, „Пеещи скали“ и „Соколна“.
Изключително е разнообразието на растителните и животинските видове в трите български парка, голяма част от тях са в Червения списък на Международния съюз за защита на природата, както и под защита на европейска конвенция и директива.