НАП плаши несъвестните строители с "публикации в специализираните издания"
Националната агенция за приходите (НАП) вече разваля сделки за имоти, сключени на цени под пазарната им стойност, съобщиха от пресслужбата на данъчните у нас.
Агенцията заплашва с „редица мерки, сред които проверки и ревизии, срещи с представители на професионални сдружения и браншови камари, информационни кампании и др.”. „НАП отново насочва вниманието си към дейността на изпълнителите и инвеститорите в сектора на строителството”, поясняват от приходното ведомство.
Целта била „да се намалят рисковете от неотчитане и недеклариране на приходи и доходи в този сектор”. „Анализ на риска от строителство на нови сгради и продажбата им от строители и инвеститори, е показал щета от 400 млн. лв. средногодишно за бюджета в периода на строителния бум”, обясняват от НАП.
От данъчната институция установили, че „рискът се проявява при 8 016 строители и инвеститори, които представляват 63% от всички лица”. В по-голямата част от случаите строителите и инвеститорите „умишлено не са спазвали данъчното и осигурително законодателството”: „35% от установения размер на щетата се дължи на целенасочени действия за укриване на данъци – недокументирани разходи за труд и материали, а работните заплати на строителните работници не се отчитат в реалните им размери и др.”
Данъчните изчислили, че годишно бюджетът търпи 43 млн. лв. щети от продадени имоти под себестойността: „Имаме право да поискаме обявяването на подобни сделки за недействителни – практиката се прилага от няколко години”. За да се намали рискът за неотчитане на приходите от нови сгради, през 2013 - 2014 г. НАП възложил 281 ревизии: „Установените допълнителни задължения на 246 строители и инвеститори са в размер на 33 млн. лв., като по-голямата част от тях – 68%, са по Закона за ДДС”.
Според оценката за 2014 г. рискът не бил „повлиян от контролните действия”. Характеристиките му се променяли чрез намаление на рисковите лица на 4 000, ощетили бюджета със 112 млн. лв. Проблемите били „основно заради външни фактори”: „Спад на обемите на ново строителство на сгради и отпадане от бранша на част от действащите строители и инвеститори заради икономическата криза след 2008 г.”
През 2015 г. НАП обещава не само „да продължи контролните мерки чрез възлагане на ревизии на рискови лица от бранша”, но и „да инициира публикации по темата в специализираните издания за строителство”.