Той обаче е засегнат, че не се говори за изложбата в Лувъра, а за хонорари

В отворено писмо до медиите министърът на културата Вежди Рашидов се извини на освободения от хор „Йоан Кукузел” Георги Петров.

 

В писмото на министъра пише, че българската изложба в Лувъра е велико събитие. 

 

„Благодарен съм на целия българо-френски екип, който реализира тази впечатляваща експозиция, с която страната ни се нарежда на най-високо място в световната културна история. Аз лично се почувствах засегнат, когато на фона на този колосален успех и на божественото представяне на хор „Йоан Кукузел” дни наред обществеността ни беше занимавана с недоволството на един от хористите, защото не е получил хонорар за труда си”, се казва в писмото на министъра.

 

 

По-надолу министър Рашидов обяснява, че без хонорари е останал и целият екип по подготовката на изложбата и на съпътстващата културна програма.

 

„Като творец зная, че трудът на артиста трябва да бъде възнаграден, като министър правя възможното творците да получат заслужено заплащане, но има моменти, в които възнаграждението не е най-важното. Нито ръководството на хор „Йоан Кукузел”, нито екипът на подготовката на изявите в Париж, нито участниците в тях са поставяли въпроса да получат възнаграждения”, продължава писмото. 

 

Министър Рашидов заявява, че дни наред след изложбата е трябвало да се обяснява не за успеха на България, а за хонорарите. 

 

„Това ми се струва дълбоко несправедливо и може би в едно от изказванията си бях рязък и се изразих твърде образно, което е засегнало тенора Георги Петров, за което моля за извинение. Ценя труда на всеки творец, на всеки български артист, аз самият съм част от творците и искам те да живеят достойно”, продължава писмото.

 

„А иначе – мечтата ми България с културното си наследство и с таланта си да бъде на заслужено място в най-големия световен музей, се сбъдна. Вярвам, че това е пътят на България – в най-големите музеи, в най-големите сцени, в най-големите зали на Европа и света”, завършва отвореното писмо.

 

Още по темата си припомнете тук: