Унгария също обяви списък с "до десет души" със забрана за влизане

Бивши и настоящи правителствени служители от Румъния и България са получили забрана за пътуване в САЩ заради корупция. Това заяви зам.-помощник държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Хойт Ий на изслушване в американския Конгрес, посветено на проблемите на отношенията на САЩ с друга държава – Унгария.

 

Хойт Ий направи това изявление в подкомисия на Камарата на представителите по европейски и евроазиатски въпроси, обсъждала рисковете в бъдещите отношения между САЩ и Унгария, твърди румънсикят в. "Ромъния либера", цитиран от БГНЕС.

 

От Министерство на външните работи нямат информация за забрана на български правителствени служители да влизат в САЩ заради корупция. Това каза говорителят на ведомството Бетина Жотева, цитирана от БТА и "24 часа". Тя уточни, че от министерството ще се запознаят с точното изказване пред Конгреса.

 

От ведомството заявиха още, че американската страна е заявила, че "всяка една кандидатура за виза се разглежда строго индивидуално и по силата на действащото в страната законодателство е конфиденциална". 

 

Изслушванията в Конгреса на САЩ се състояха в контекста на влошаването на отношенията между Вашингтон и Будапеща, предизвикано от авторитарния уклон на правителството на Виктор Орбан и от решението на Държавния департамент да забрани достъп до американска територия на шестима унгарски официални представители, сред които най-известното име е на ръководителката на унгарската данъчна служба Илдико Вида, пояснява в. "Ромъния либера".

 

На изслушването Хойт Ий бил запитан дали САЩ не прилагат различен стандарт към Унгария в сравнение с Румъния и България.

 

Отговорът на Хойт Ий бил, че не може да става дума за различни стандарти при положение, че съществуват "бивши и настоящи румънски и български правителствени служители, които са получили забрана за пътуване в САЩ заради корупция". Хойт Ий заявил, че не може да съобщи имената на лицата, на които е наложена забрана, а само техния брой, съобщи "Медиафакс". За България се знае, че през 2010 г. САЩ са отнели визата на бившия вътрешен министър Румен Петков.

 

Посолството на САЩ в Букурещ потвърди, че редица румънски официални представители, обвинени в корупция, имат забрана за влизане в САЩ. Реагира и румънското Министерство на външните работи, което посочи, че не е било информирано във връзка със забрана върху румънски граждани да влизат в САЩ. "Ромъния либера" посочва, че до момента се знаеше само за един случай на забрана - за бившия премиер-социалдемократ Адриан Нъстасе, който бе осъден за корупция. За други обаче правителствени служител не е било съобщавано подобно нещо.

 

Агенция "Медиафакс" допълва, че според законите на САЩ досиетата по издаване на визи са конфиденциални. Румънското външно министерство посочва, че отказите за издаване на визи за влизане в САЩ се съобщават само на визираните лица. Премиерът Виктор Понта каза, че не разполага с информация, според която правителствени служители имат забрана за влизане в САЩ заради проблеми с корупция или защото принадлежат към разузнавателни служби.

 

Що се отнася до Унгария, то след изявлението на Хойт Ий там бил обявен списък с "до десет души" със забрана за влизане в САЩ.