Планински спасители се включиха в издирването на туристите

 

Има ли резултат спасителната акция край Крушунските водопади? Вчера над 200 кубически метра скали и земна маса затрупаха трима туристи. Една от жените успя да се измъкне и да сигнализира за инцидента, но нейна приятелка и английски гражданин са вече над 30 часа под свляклата се маса. Има ли все още надежда?

 

Още по темата

Спасителните екипи все още не са локализирали мястото, където се намират пострадалите и не е ясно дали те са оцелели. Днес тук на място пристигнаха близките на затрупаната 45-годишна Катя Павлова. На мястото беше и нейният мъж Антъни Матю, който не пожела да застане пред камера, но поиска да уточни, че затрупаният британец със съпругата му се казва Иън Джонсън и е приятел на семейството. Катя се била прибрала от Лондон в България за една седмица на почивка.


Днес в спасителната акция се включиха и плансински спасители от Троян заедно с обучено куче, но за жаласт безуспешно.


„Големи скални късове има, които са се откъснали от оснвната скали. Решихме да включим и куче, което да локализира точното място на миризми и не можахме да свършим това, което очаквахме с животинката”, обясни Захари Захариев от Планиската спасителна служба в Троян.


По обяд на мястото на инцидента пристигнаха допълнителни планински спасители, екипи от София и Монтана със специализирано оборудване, както и полицейско куче от Троян. По думите на областния управител на Ловеч Георги Терзийски работата по разбиването на скалите е бавна, тъй като районът е карстов и труднодостъпен.


„Основна причина за инцидента е активирало се свлачище. Кметът на Община Летница обаче твърди, че проверки на скалите са правени редовно, а вчерашния случай е нямало как да бъде предвиден”, коментира Георги Терзийски, областен управител на Ловеч.


„Районът не свал чищен никога до сега не имало инциденти със свлачище изобщо в община Летница, не само в природният парк „Марата“. Обектът е спокоен и до момента освен навехнат глезен нищо друго не е имало”, обясни кметът на Община Летница д-р Красимир Джонев.
Въпреки това местните жители на село Крушуна разказват, че преди 4 години паркът е можел да вземе първите си жертви.


По случая вече е образувано досъдебно производство. Очаква се след края на спасителната операция да бъдат назначени и технически експертизи.

 

Една от двете големи скали вече е отместена, а екипите започват да копаят във водата.

 

Повече по темата гледайте във видеото.


Репортер: Юлияна Цанева

 

Припомнете си какво се случи при красивите Крушунски водопади: