Защо параолимпийците ни взимат в пъти по-малко от олимпийците?
Заключението след Олимпиадата и Параолимпиадата в Рио - общо 4 медала. 1 златен, 1 сребърен и два бронзови. Оказа се, обаче, че параолимпийците получават в пъти по-малко за постиженията си, отколкото другите спортисти.
„Моят проблем е нарушено зрение. Говоря за диоптри от 7-8 нагоре”, споделя параолимпиецът ни Радослав Златанов.
Дни след като се върна от Рио де Жанейро, се срещаме с Радослав на стадиона – едно от местата, на които се чувства най-добре.
Състезателят ни не успя да донесе медал на България, но пък завърши 7-и на финала на 100 метра лека атлетика.
„Мога да кажа, че 100 метра не е моята дисциплина. Тя е скок на дължина, където извоювах и бронза в Лондон на Параолимпиадата”, обяснява Радослав.
Ако беше взел медал и от Рио, Радослав щеше да получи премия. От тази Олимпиада, обаче разликата между олимпийци и параолимпийци е чувствителна. За златен медал едните получават 250 000 лв, трудът на другите е оценен пет пъти по-ниско - на 50 000 лв.
„Ние досега не сме имали проблеми, когато говорим за премии. За награждавене сме взимали по 70% от сумите на олимпийците. Сега не защо толкова малко ни дават за Параолимпиадата в Рио”, споделя Радослав.
„Всяка година се определят премиите за призовите класирания и те са различни в зависимост от състезанието и конкуренцията”, коментира Антоанета Боева от Министерството на младежта и спорта.
А конкуренцията на Олимпиадата е в пъти по-голяма отколкото на Параолимпиадата, категорични са от спортното ни министерство.
А сега Радослав започва с тренировките от начало. За да е достатъчно добър на следващата олимпиада. И за да спечели златото. Но не заради премията, която ще получи, а заради себе си.
Стажант-репортер: Владислава Тричкова
Редактор:
Последвайте ни