Защо все повече чуваме за случаи на подрастващи, които проявяват подобно поведение?

Какво кара подрастващите да проявяват агресия и да извършват обществено неприемливи действия? Според психолога доц. Маргарита Бакрачева новите социални норми са това, което кара младежите да се чувстват „герои” в такива ситуации.

14-годишното момче, убило бездомник във Варна, остава в ареста

„От една страна все повече остават немите свидетели, които повишават толеранса към агресията, а от друга - това е най-лесният начин да бъде привлечено вниманието”, каза психологът в студиото на Новините.

"Тренд": 78% от българите се страхуват да излизат по всяко време

Отговорността за агресията сред децата е „комплексна”, твърди експертът.  „Не се прави нищо да се промотират някои добри поведения, тоест, да бъде заменен лошият герой с нещо, което всява респект”, заяви тя. Алтернативата според нея е в това да се създадат положителни герои за младежите, които от една страна да им се харесат, а от друга - да получат общественото одобрение.

80% от отличниците не кандидатстват в българските ВУЗ-ове

Трудно ли се разпознава кога едно дете е склонно към агресия и имат ли достатъчно познания и опит преподавателите да различат симптомите?  

"Често проблемите се прехвърлят от семейството към училището и обратното. Въпреки това не е имало училище, в което да няма успешно приключена програма за превенция на агресията, което е положително", каза психоложката.

Ученици счупиха 3-метров шадраван в центъра на Казанлък (ВИДЕО)

„Проблемът е, че нещата остават на парче и не се поощряват”, добави тя.

Редица примери показват, че добър стимул за децата е, когато те, включително и с помощта на социалните мрежи, бъдат обединени около добра кауза и могат да получат признание.  

Във връзка с разразяващия се на световно ниво дебат за достъпа на децата до Facebook, доцент Маргарита Бакрачева каза, че първата опасност за подрастващите в мрежата, произтича от липсата им на опит.

Педиатри: Facebook не е място за малки деца

„При един достатъчно добър контрол социалните мрежи, както и игрите, могат да имат стимулиращ характер”, подчерта доц. Бакрачева. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. 

Редактор: