Поводът са зачестилите инциденти

Повече контрол за употребата, зареждането и техническия преглед на газовите бутилки искат от Петролната и газовата асоциация. Поводът са зачестилите инциденти и с пропан-бутан за битови нужди, и с автомобилните уредби.

По данни на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор от началото на годината е получен само 1 сигнал за неправилно съхранявани от съсед газови бутилки - на балкон в жилищен блок.

Природният газ поевтинява

Официален регистър на автомобилите, които карат на газ, няма. Но от началото на годината през пунктовете за технически преглед са минали 375 хиляди автомобила с газова уредба.

Често шофьорите избират да карат на газ, защото е много по-икономично. Задължително е бутилката и инсталацията да се сменя на десет години.

Няма да има промяна в цената на тока и парното до Нова година

Първото правило е газовите бутилки да не се пълнят догоре, а най-много  до 80 %  от обема им. Да не се съхраняват на слънце, а когато дълго няма да се ползват - да стоят на хладно и сенчесто място в метален шкаф с отвори.

Въпреки рисковете клиентите избират газта по цената. От Петролната асоциация прогнозират стабилни цени на бензина и дизела. По оценки на бранша сивият пазар на горива е около 20-30% на сто.

Репортери: Велина Сашева, Биляна Борисова 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

 
Редактор: Габриела Винарова