Той беше на бизнес закуска с представители на Американската търговска камара
България подкрепя Северна Македония и Албания за членство в Европейския съюз и НАТО. Това обяви премиерът Бойко Борисов на бизнес форум на Американската търговска камара. Пред щатските компании той похвали инвестицията в нови изтребители F-16 и офертата за американско участие в проекта "Белене".
"Няма лоши инвестиции, но са ни любими тези, които предлагат много работни места и високи заплати. Европа се отърсва от старите си доспехи и се ориентира към Запада. Ние не правим нищо без нашите съседи и другите ни партньори. И в енергетиката има голям шанс да направим големи проекти”. Това заяви по време на бизнес закуска с представители на Американската търговска камара премиерът Бойко Борисов.
Той обясни, че страната ни е една от тези, които най-добре са се възползвали от плана „Юнкер” и през последните години са направени много инвестиции. Една от тях е купуването на изтребители F-16. „Закупихме на нашите пилоти най-доброто в света. Не се изкушихме да дадем по-малко пари. Обвиниха ни в лобизъм за сделка между българското и американското правителство. Какво ли не чухме и какви ли внушения не чухме. Беше трудно, но направихме процеса необратим”, коментира Борисов.
Премиерът Бойко Борисов отбеляза, че изключителна роля за финализирането на успешната сделка имат ресорните министри Каракачанов и Караниколов, които срещнали яростна и подла съпротива.
По-рано през деня премиерът имаше среща с представители на американската фирма "Лотхийд Мартин". „Придобиването на изтребители F-16V Block 70 не е просто покупка, а дългосрочно партньорство, което дава възможност на българските Военновъздушни сили да посрещат успешно новите предизвикателства в сектора“, заяви по време на срещата той.
Акцент на разговора бе дългосрочното сътрудничеството, което ще се реализира, благодарение на Програмата за индустриалното партньорство. Тя е част от процедурата по придобиването на изтребителите и се регламентира с договор между Министерството на икономиката и „Локхийд Мартин“. Благодарение на клаузите в него за първи път такъв тип западен образец самолети ще бъдат поддържани и ремонтирани в България и то от наши специалисти. Ще бъдат създадени също работни места и ще се внедри уникално за страната ни ноу-хау в българската индустрия, която развива дейност в областта на сигурността и отбраната.
По време на срещата на премиера Борисов с Ранди Хоуър, директор на „Бизнес развитие на F-16“, и Лиза Херман от „Международно бизнес развитие за Централна Европа“ в компанията, бе отбелязано, че F-16 е най-удачният многоцелеви боен самолет за България и изцяло покрива нуждите на страната ни за отбрана, както и за изпълнение на задачите в рамките на НАТО. Модерният изтребител е на въоръжение в 28 страни в света, включително и при нашите съседи - Гърция и Турция.
Представителите на американската компания подчертаха пред българския министър-председател, че само в Европа има над 700 самолета F-16, а в света са продадени над 4000 броя от летателното средство, което го прави най-продаваният военен изтребител и най-използваният в реални военни действия.
„България успешно изпълнява поетия ангажимент за инвестиции в отбраната, договорени на Срещата на върха в Уелс през 2014 г.“, акцентира премиерът Борисов. Той посочи, че от началото на 2018 г. активно прилагаме националния План за нарастване на отбранителните разходи до 2024 г. „Със закупуването на 8 броя самолети F-16V Block 70 през настоящата година тази цел вече е постигната и в края на 2019-а разходите за отбрана се очаква да надвишат 3% от БВП“, каза още министър-председателят Бойко Борисов.
На срещата, на която присъства и министърът на финансите Владислав Горанов, бе обсъдено още, че индустриалното партньорство на България с американската компания, ще развие талантите в науката и инженерните дейности в сектора. Предвижда се също „Локхийд Мартин“ да предостави на националната ни Военновъздушна академия най-съвременното обучение на пилоти и механици по програми, направени от компанията за Военновъздушните сили на САЩ. Това ще позволи да се възпита изцяло ново поколение пилоти, което е един от най-важните резултати на партньорството на страната ни с американската компания.
Другите посоки пред инвестициите в България: проектът „Белене”. Имало голям шанс за американско участие във втората АЕЦ. „Аз мисля, че това би бил много красив проект. Тази догма „руска централа” - тя не съществува към този момент. Българският данъкоплатец е заплатил тези два реактора и те са тук, те са българска собственост, 100% наши”, каза Борисов.
100% подкрепа от българския премиер за членство в Европейския съюз и НАТО получиха пред Америка Северна Македония и Албания. „Всяка изоставена държава oт голямата европейска икономика е пагубно, тя става средище на корупция, терор и ислям и движения”, посочи Бойко Борисов.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.