Снимка: Олег Попов, NOVA
Това заяви премиерът в началото на правителствено заседание
„Моля медиите да спрат да тиражират новини как ще взимаме децата на хората, не може да се протестира срещу несъществуваща стратегия. Как може да се протестира срещу стратегия, която я няма? Как може да се тиражира, че норвежците са дали пари, за да им изнасяме деца? Това нормално човешко съзнание не може да го измисли, не мога да допусна, че човек може да се върже на подобна лъжа”. Това заяви премиерът Бойко Борисов в началото на днешното правителствено заседание.
СНИМКИ ОТ ЗАСЕДАНИЕТО ВИЖТЕ ТУК
Борисов подчерта, че правителството винаги ще бъде против домашното насилие върху деца.
„Деца, които се разхождат голи и боси на бунището зимата и вие сте ги снимали. Такова дете трябва ли да се остави там да израсне като инвалид, то ще придобие болести. Кое е лошото на всичко това? Кой нормален човек е против това? Държавата щяла да натовари на влак децата и да ги изнася. Това как може да ви мине дори през акъла? Моля ви да помогнете в разясняването на тази чудовищна лъжа”, обърна се Борисов към медиите.
Дончев за паниката в три училища: Външни и вътрешни сили са замесени
Относно темата със слуха, че децата от ромски махали ще бъдат взимани от държавата и Борисов, и вицепремиерът Томислав Дончев и образователния министър Красимир Вълчев обясниха, че няма такова нещо и нарекоха паниката „престъпно организирана”.
„Това не се е случило от само себе си. Това е добре организирано. Не, ние не сме го проспали. Следим го от няколко месеца. При условие, че и служби, и МВР, и прокуратура работят по темата, не очаквайте в момента да ви изредя организации и имена. Това, което е сигурно обаче е, че има и външни и вътрешни фактори. Със сигурност има съпричастност на пастори, особено в проблемните райони”, заяви Томислав Дончев.
Борисов коментира и темата с образованието. „Много хора се връщат от чужбина, за да работят на висококвалифицирани и платени работни места в България", заяви той. Премиерът припомни, че преди няколко седмици правителството е отпуснало допълнително 5 милиона за 150-годишнината на БАН. „Мисля, че с академик Ревалски сме свършили доста работа. С новия ресор, който има България в Европейската комисия и новите приоритети на ЕС за иновации, обучение, „Еразъм“, университети, академии и това , което открихме вчера като развоен център на една от най-големите компании – „Бош“, където се пише софтуер за новите автомобили, това, което преди няколко дни във Варна открихме офиси на една от най-големите финансови групи в Европа, за да действат оттам на цялата територия на Европа показва, че академията на най-високо ниво, университетите, финансирането, което няколко години и повече се получи не само задържа много хора, но и много хора се връщат тук, за да работят“, посочи Борисов. Той се обърна към председателя на БАН академик Юлиан Ревалски с думите, че продължаваме да разчитаме много на академията, защото действително като население не сме голяма държава, но точно в сферите на иновациите и новите технологии българинът има много развито мислене. „Суперкомпютърът, на който сега започваме да му изграждаме къщичката в Технопарка, също отсега трябва да го мислите къде, какво и как може да бъде използван на най-високо ниво“, допълни още Борисов.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.