Снимка: iStock
Професионалния си празник честват акушери и гинеколози
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден. Ппо стар стил празникът се отбелязва на 21 януари.
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на бабите - жените, които помагали младите булки при раждане. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките.
Колко бебета проплакаха в „Майчин дом” през 2019 г.? (ВИДЕО)
Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Според обичая още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".
След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила ("хванала") червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три годинки, за да ги благослови. "Бабата" има и друга важна обредна роля за майката и детето. Още след като завърши раждането тя напълва стомна с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата. Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща "молитвената вода" при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден – периодът за пречистване след раждането.
ЗДРАВНА КРИЗА: У нас не достигат хиляди медицински сестри и акушерки
На обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата-акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на "бабата" и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. Наричанията и припевките имат сексуален символичен смисъл. След обяда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете.
От 1951 г. Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.
В хасковското АГ тази година на Бабинден имат повод за радост. Причината е, че през миналата година тук са родили повече деца, отколкото предходната. 817 са децата, родили се тук през 2019 година, а 782 - през 2018-та.
Стоян е сред най-младите хасковлии. Родил се е буквално преди часове, а за майка му Павлина Велинова е първо дете. „Чакахме го с нетърпение, всичко мина успешно и сега чакаме вече да ни изпиша”, казва тя.
За пациентите днес се грижи най-новото попълнение в отделението. Славея Атанасова е акушерка от едва 3 месеца и вече има дефиниция за работата си. „Хората казват, че щастието не може да се измери, но акушерките могат да го измерят”, посочва акушерката.
Идването на младата акушерка в отделението съвпада с добра година за акушерките и гинеколозите в тази болница. „Имаме прираст в ражданията спрямо предходната 2018 г. - с 35 бебета повече са се родили през 2019 година, като 412 са момчетата, 405 са момиченцата”, заяви Паулина Янкова - старша акушерка в АГО – Хасково.
И макар в отделението да не празнуват днес, приемат поздравления от пациентите. „Да бъдат живи и здрави, все така да работят от сърце и винаги да изпълняват ролята си както го правят – да има щастливи майки, щастливи баби, щастливи деца”, казва Павлина Велинова.
Редактор: Маргарита Стоянчева