Във всички обекти е извършен официален контрол и надзор

До момента 39 индустриални ферми и 66 кланици са освободени за движение на живи свине и месо. Във всички обекти е извършен официален контрол и надзор, доказващ отсъствие на вируса на африканска чума по свинете /АЧС/, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/.

Заради влошената епизоотична обстановка, бе забранено движението на свине от и към животновъдни обекти и кланици в цялата страна.

От общо от 65 свинекомплекса в България, заболяването бе регистрирано в 10. Общо 39 от обектите вече са освободени, а под възбрана остават още 16, като за същите предстоят да излязат взетите проби за наличие на вируса и освобождаването им. Останалите 164 ферми също ще бъдат освободени за движение, ако се докаже отсъствие на вируса. Обектите, от които е разрешено да се извършва движение, са изпратили проби за изследване в Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт /НДНИВМИ/, за да докажат отсъствието на вируса на АЧС на тяхна територия и в превозните им средства.

Откриха нови пратки с пилешко със салмонела

За период от 10 дни бе възстановена дейността на всички 66 кланици в страната, които изършват клане на свине. За тях бяха предоставени лабораторни анализи за ефективно извършена дезинфекция, както на помещенията, така и на транспортните средства за живи свине. Те бяха проверени с цел да се удостовери изпълнени ли са изискванията по отношение на допълнителните мерки за дезинфекция. В Националния регистър на БАБХ има регистрирани 76 кланици за свине, от които 10 или са с временно преустановена дейност, или към момента не проявяват интерес за клане на свине.

От БАБХ припомнят, че вземането на проби се извършва под контрола на официални ветеринарни лекари, които остават на територията на свинефермите и кланиците за проследяване на спазването на мерките за биосигурност. Изпращането на пробите се извършва от бизнес операторите, а резултатът излиза в рамките на три дни. При отрицателен резултат за АЧС, движението от фермата се освобождава до 24 часа. Изследването е за сметка на БАБХ, собствениците на фермите не заплащат такси.

Редактор: