Снимка: iStock
Очакванията са той да продължи да се движи, но специалистите не знаят докога, нито къде точно ще спре
Северният магнитен полюс се измества към Сибир заради промени в магнитните сили на две места в земното ядро, пише БНР.
Учени от университета в Лийдс и датския Технически университет анализираха спътникови данни от 20-годишен период, за да установят геоложките сили зад изместването на северния полюс.
Великобритания обучава кучета да разпознават заразени с коронавирус
Когато е уточнена позицията му през 1831 г., Северният магнитен полюс е в канадската част на Арктика, на полуостров Бутия в Нунавут. Оттогава при всяко измерване той се измества на север, средно с 15 км годишно. До 70-те години на миналия век движението му криволичи, но оттогава е по права линия. От 90-те години то се ускорява четири пъти и вече е 50-60 км годишно. При сегашната траектория се очаква полюсът да е на 390 до 660 км след 10 години, близо до Източносибирско море.
Изместването на полюса се движи между две аномалии - отрицателни магнитни потоци. Единият е дълбоко под Канада, другият под Сибир. Те са известни отдавна, както и това че с времето нарастват или се свиват.
„Коперник”: Най-голямата дупка в озоновия слой над Арктика се затвори (СНИМКИ)
От 1970 г. до 1999 г. промени във взаимодействието между течната мантия и плътното въртящо се ядро на планетата ни са удължили аномалията под Канада. Това е намалило силата на съответното магнитно поле, а под Сибир то се е засилило. Затова полюсът рязко се е насочил натам.
Очакванията са полюсът да продължи да се движи, но специалистите не знаят докога, нито къде точно ще спре.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.