Разработената от учените в Оксфорд спомага за образуването на антитела у 95% от хората, които са я приели

„Ваксината срещу COVID-19, разработвана от Университета в Оксфорд, e хубава стъпка в правилната посока, но все още сме далеч от крайната точка на пътуването”. Това коментира в предаването „Здравей, България” вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

„Освен ваксината на Оксфорд, още 3 ваксини докладваха добри резултати”, поясни вирусологът.

ДЪЛГООЧАКВАН ПРОБИВ: Учени разработиха ефикасна ваксина срещу COVID-19

„В момента се работи по повече от 100 ваксини срещу COVID-19, които са в различни етапи на проучване. Създадена е сериозна организация, в която влизат 165 държави  - както богати, така и не чак толкова. Те искат да защитят своето население като подпомагат създаването на такава ваксина. Идеята е в началото на следващата година най-уязвимата част от населението да има достъп до нея”, коментира проф. Александрова.

Вирусолог: Увеличаването на новите случаи е повод за размисъл

„Ваксината от Оксфорд цели да създаде имунитет срещу вируса SARS-COV-2. Най-имуногенната част в него е т.нар. „шипче”. Тя цели да създаде именно такъв участък в човешкия организъм, за да се даде имунен отговор”, допълни вирусологът от БАН.

По думите й обаче все още няма яснота колко време ще трае създадения имунитет. „Това, което знаем за тази ваксина, е, че предизвиква образуването на антитела при 95% от хората, които са я приели и стимулира клетъчен имунен отговор”, коментира проф. Александрова.

Целия разговор гледайте във видеото.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.