Те имат значително влияние в редица по-бедни квартали

Полицията и правителството в Швеция бият тревога заради силното влияние на няколко десетки мафиотски клана, които  вилнеят в кралството, на фона на тревожно увеличение на престрелките с огнестрелно оръжие и други видове силово уреждане на сметки в доста спокойната скандинавска държава, пише Йоханес Ледел в анализ за "Франс прес" .

Пренебрегвайки властите в името на клана, тези "семейни банди" понастоящем упражняват значително влияние в редица квартали в неравностойно положение в големи шведски градове, като нито правителството, нито полицията намират наистина ефективни контрамерки, съжаляват експерти.

"Това е отрова в нашето общество, от която трябва да се отървем", заяви в началото на септември шведският министър-председател Стефан Льовен.

Експлозиите на гранати в сгради, автомобили, взривени с пластични експлозиви, трафик на наркотици, запълват страниците на рубриките за произшествия, докато свидетелите често са твърде уплашени от отмъщение, за да свидетелстват, пише БТА.

"Гледали ли сте филма "Кръстникът"?", пита АФП журналистката Йохана Бакстрьом Лернеби, авторка на книга за една от най-известните престъпни фамилии в Швеция, "тогава разбирате за какво става дума".

За няколко души, свързани с клана, който журналистката изследва в книгата си "Фамилията", се заговори през август, когато избухна конфликт с конкурентна банда. Заемайки мястото на полицията, те поставиха импровизирани пътни блокади в Ангеред - контролирания от тях проблемен квартал на Гьотеборг, като спираха автомобили и изискваха лични документи от всеки преминаващ. За да "защитят жителите и децата от района", изтъкна един от тях по обществената телевизия.

Властите са безсилни

Враждебните действия престанаха в края на август. Но не благодарение на полицията: епилогът се случи по време на среща на членове на няколко банди в хотел в Гьотеборг.

"Това е изключително разочароващо", призна служителят на местната полиция Фредрик Терие. "Самите престъпни мрежи сключиха мирно споразумение и изготвиха програма, докато ние, властите, останахме встрани", заяви той пред обществената телевизия.

„Ничия земя”: Разкази от синовете на мафията

Въпросът отново стана водещ в медиите през последните дни, откакто заместник-началникът на националната полиция Матс Льофвинг заяви публично, че в Швеция има "поне 40 престъпни семейни банди". Тези фамилии, според него, са пристигнали в Швеция с единствената цел да вършат престъпления, като са донесли със себе си свои паралелни системи. Висшият полицейски служител ги подозира също, че са в състояние да влияят на политическата сфера и бизнеса, особено в квартали с голям процент имигрантско население.

Провеждайки щедра имиграционна политика от 90-те години на миналия век до 2016 г., през последните години Швеция се мъчи да интегрира няколко десетки хиляди новопристигнали в своя висококвалифициран пазар на труда.

"Тези, които живеят в такива уязвими райони, често са сравнително бедни хора, които нямат избор", подчертава Йохана Бакстрьом Лернеби.

В началото на август 12-годишно момиче, което по всяка вероятност не е било мишена, беше смъртоносно ранено в Норсборг, скромно, но обичайно спокойно южно предградие на Стокхолм.

Стресова ситуация

Като цяло мирна, Швеция има нисък процент на убийства - 1,07 на 100 000 жители през 2018 г., при 2,39 средно за Европа, според Евростат. Шведският министър на вътрешните работи обаче казва, че е загрижен от възхода на тези мафии. "Тези мрежи съществуват от известно време в Швеция. Те успяха да се внедрят, особено в уязвимите райони в Швеция, където държавата не присъства достатъчно", заяви Микаел Дамберг в интервю за АФП.

Полицията си е поставила за цел да увеличава присъствието си в тези квартали, важна стъпка, за да се види, че шведското законодателство се прилага в Швеция", обясни министърът.

От края на 2019 г. правителството прие поредица от мерки, по-специално чрез предоставяне на разширени правомощия за полицейско наблюдение и по-строги наказания за престъпления, свързани с наркотици и оръжия. Но високопоставени представители в полицията наскоро признаха за трудности. "Работим интензивно, по 24 часа в денонощието, и въпреки това сериозното насилие продължава, не отстъпваме и не се отказваме, но настоящата ситуация е твърде стресова", заяви в края на август началникът на националната полиция Андерш Торнберг.

През първата половина на 2020 г. в кралството с 10,3 милиона жители са били убити 20 души в 163 престрелки, според полицията. Миналата година са били регистрирани 334 инцидента, при които са загубили живота си 42 човека.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.

Редактор: Ина Григорова